Dışlanmışın, Hor Görülmüşün ve Çirkinin Sanatçısı – Witkin

Çirkinin, dışlanmışın ve ölünün fotoğrafçısıdır Joel Peter Witkin. Amerikalı sanatçı Witkin, toplumun kenara ittiği bireyleri görünür hale getirmek için fotoğraf çalışmaları yapıyor. Toplumsal ahlak anlayışına karşı çıkan sanatçı, eserlerini üretirken rahatsız edici bir üslubu tercih eder. Bu üslubu oluştururken; Rönesanas ve Barok resimlerinden faydalanır.

Joel-Peter -Witkin

Witkin çalışmalarında; transseksüeller, hermafroditler, cüceler, vücudunun bir bölümü deforme olanlar, birçok cinsel uzva sahip olanlar, ölüler yer alır. Ölen kişilerin yakınları ile anlaşarak, ölünün vücut parçalarını kesip kompozisyonlar oluşturur. Hatta sanatçı modellerini bulabilme adına, gazetelere ilan verir.

Joel-Peter -Witkin

Cüceler, vücut bozuklukları olanlar, devler, kamburlar, transseksüeller, sakallı ve çok kıllı kadınlar, kuyruklu, boynuzlu, kanatlı, dört memeli kadınlar, doğumdan dolayı sakat kalmışlar, kolu, bacağı, burnu, kulağı, memesi kopmuş herkes. Aşırı derecede büyük her türlü organı olan herkes. Her tarzda garip ve değişik görünümü olanlar. Ölüler, ölü doğmuş her türlü canlı biçimleri. Hermafroditler, İsa’nın bedeninin duruşundaki arızaları alan herkes. Aşağıdaki telefon ile temasa geçsin.

Joel-Peter -Witkin

Sanatçı, çıplaklığın ötesinde toplumsal normlara karşı çıkıp dramatik ve rahatsız edici etkiler yaratır.

Joel-Peter -WitkinJoel-Peter -Witkin

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İSTANBUL’UN ÜÇÜNCÜ TEPESİ VE SÜLEYMANİYE CAMİİ

İstanbul'un en belirgin tepelerinden biri de Koca Sinan'ın "kalfalık eserim" dediği Süleymaniye Cami'nin bulunduğu üçüncü tepedir. Şehrin en yüksek sırtlarından birini...

Kapat