Dışlanmışın, Hor Görülmüşün ve Çirkinin Sanatçısı – Witkin

Çirkinin, dışlanmışın ve ölünün fotoğrafçısıdır Joel Peter Witkin. Amerikalı sanatçı Witkin, toplumun kenara ittiği bireyleri görünür hale getirmek için fotoğraf çalışmaları yapıyor. Toplumsal ahlak anlayışına karşı çıkan sanatçı, eserlerini üretirken rahatsız edici bir üslubu tercih eder. Bu üslubu oluştururken; Rönesanas ve Barok resimlerinden faydalanır.

Joel-Peter -Witkin

Witkin çalışmalarında; transseksüeller, hermafroditler, cüceler, vücudunun bir bölümü deforme olanlar, birçok cinsel uzva sahip olanlar, ölüler yer alır. Ölen kişilerin yakınları ile anlaşarak, ölünün vücut parçalarını kesip kompozisyonlar oluşturur. Hatta sanatçı modellerini bulabilme adına, gazetelere ilan verir.

Joel-Peter -Witkin

Cüceler, vücut bozuklukları olanlar, devler, kamburlar, transseksüeller, sakallı ve çok kıllı kadınlar, kuyruklu, boynuzlu, kanatlı, dört memeli kadınlar, doğumdan dolayı sakat kalmışlar, kolu, bacağı, burnu, kulağı, memesi kopmuş herkes. Aşırı derecede büyük her türlü organı olan herkes. Her tarzda garip ve değişik görünümü olanlar. Ölüler, ölü doğmuş her türlü canlı biçimleri. Hermafroditler, İsa’nın bedeninin duruşundaki arızaları alan herkes. Aşağıdaki telefon ile temasa geçsin.

Joel-Peter -Witkin

Sanatçı, çıplaklığın ötesinde toplumsal normlara karşı çıkıp dramatik ve rahatsız edici etkiler yaratır.

Joel-Peter -WitkinJoel-Peter -Witkin

 

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sessiz ve Karanlık Bir Dünyaya Hapsolmak: Perfect Sense

“Karanlık vardır. Işık vardır. Erkekler ve kadınlar vardır. Yiyecek vardır. Restoranlar vardır. Hastalıklar. İş vardır. Trafik. Hepimizin bildiği günler. Nasıl...

Kapat