Donuk Gözlerden Akan Sokaklar: “Vivian Maier”

1950’li yıllarda Chicago’da dadılık yapan sıradan bir Fransız kadınının, aile çiftliğini satarak; Los Angeles, Manila, Bangkok, Beijing, Mısır, İtalya ve Güneybatı Amerika’yı gezip günümüz sokak fotoğrafçılarına meydan okuyan kareler yakaladığını kim bilebilirdi?

Erkek giysileri içinde, kendini bıraktığı New York ve Chicago sokaklarında Rolleiflex makinesini donuk gözleriyle buluşturarak kadrajında yeniden yarattığı sıradan insan karelerinden elbette 2007 yılına dek kimsenin haberi olmayacaktı.

Donuk-Gozlerden-Akan-Sokaklar-Vivian-Maier-1

Birçok sanatçı gibi Vivian Maier de ölümünden sonra keşfedildi. Bunun en büyük nedenlerinden biri 40 yıl boyunca çektiği 100.000’den fazla fotoğrafı kimseyle paylaşmamasıydı. Maier’in bu tutumu, kişiliğine ve eserlerine karşı daha fazla merak uyandırıyor tarafımızdan.

Donuk-Gozlerden-Akan-Sokaklar-Vivian-Maier-2

Vivian Maier’in fotoğraflarını gören ilk insan, yerel tarihçi John Maloof olmuştu. Maloof, o sıralarda kaleme aldığı kitabı için Chicago ve New York’un eski fotoğraflarını araştırıyordu. Tam da aynı zamanda, Maier öldükten sonra borçlarını ödemek adına eşyaları açık artırmayla satıştaydı. Maloof’un bu eşyalar arasında dikkatini çeken ise tabii ki negatiflerle dolu bir koliydi. Tesadüf eseri karşına çıkan o koliyi satın aldıktan sonra Maier’in fotoğraflarına karşı uyanan hayranlıkla bu gizemli kadının hayatının ve diğer eserlerinin peşine düşer…

Donuk-Gozlerden-Akan-Sokaklar-Vivian-Maier-3

Böylece Maloof, vitrinlerdeki donuk ifadesiyle kendini ve sokaktaki diğer insanları ölümsüzleştiren bu kadın sanatçıyı dünyaya tanıtan kişi olur. Öyle ki bu keşfi taçlandırmak için 2013 yılında “Vivian Maier’i Bulmak” adıyla bir belgesele imza atar. Fotoğraflarına bakınca anladığımız üzere, tüm o insanların yüzünde ve sokak köşelerinde Maier’i bulmak çok da zor olmuyor.

Donuk-Gozlerden-Akan-Sokaklar-Vivian-Maier-4

Dadılık yaptığı evlerde tanıştığı insanlar onu değişken ve tutarsız davranışları ile tanımlasa da genel olarak sessiz ve içedönük bir karakteri olduğu bilinmekte. Evinde kaldığı aile üyelerinden birinin söylediği gibi; eve ilk geldiğinde odası için bir anahtar istemesi, kapıyı kilitleyip kimseyi içeri almak istememesi de onun sadece ona ait yalnız ve sessiz bir dünyayı tercih ettiğini bize yansıtır. Hatta kendini de o oda gibi diğer insanlara kilitlediğini, o kilidin yalnızca sokaklara ve yabancı insanlara doğru açıldığını fotoğraflarında hissedebiliyoruz.

Donuk-Gozlerden-Akan-Sokaklar-Vivian-Maier-5

Maier, yaşadığı evlerde bir odalık hayatına tutkuyla çektiği yüz binlerce sokak ve insan manzarası sığdırmayı başaran, yakın tarihimizin özgün ve önemli fotoğraf sanatçılarından biridir.

Donuk-Gozlerden-Akan-Sokaklar-Vivian-Maier-6

John Maloof’a bizleri böyle bir sanatçıyla tanıştırdığı için sonsuz teşekkürler…

Nazlı Hatipoğlu

Işık Üniversitesi Psikoloji bölümünde eğitimine devam etmekte. Edebiyatın yanı sıra fotoğraf ve resimle de yakından ilgileniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bugüne Kadar Yapılmış En İlginç Otel Binaları

REN BİNASI Ren binası 2010 yılında otel, spor ve konferans merkezi olarak Shangai için tasarlandı. Çin kültüründe insanı simgeleyen sembol...

Kapat