Dünya Kuklacıları Festivalde Bir Araya Geliyor

‘İzmir Uluslarası Kukla Günleri’ dünya kuklacılarını İzmir’de bir araya getiriyor.

İzmir’de küçük çaplı başlayan ve birkaç kukla topluluğunun katılımıyla düzenlenmeye başlanan İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl 12’nci kez kuklaseverlerle kukla sanatçılarını buluşturacak.

26 ülkeden 50 topluluğun 59 sahnede 281 gösterim gerçekleştireceği festival hakkında, Festival Direktörü Selçuk Dinçer: “Kukla, İzmir’in en önemli kültür sanat markalarında biri oldu. İzmir’i kukla üzerinden dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Bu, kent turizmini de olumlu etkiledi. Kente dinamizm kazandırıyor, düzenlendiği zaman kentte yüzlerce farklı noktada etkinlikler yapılıyor. Bu, İzmir’in sanat hayatına ciddi bir hareket getiriyor. Yurt dışından izleyici katılımları giderek artıyor, bu anlamda tanıtımlar yapıyoruz. Yıllardır İzmir’i ‘kuklanın başkenti’ yapmak için çalışıyoruz. Bu konuda çok da yol katettik. Festivalimiz bu hedef doğrultusunda önemli bir araç.” açıklamasında bulundu.

İzmir Uluslararası Kukla Günleri 1-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Ressam Aliye Berger’in Yaşamına Dair: ‘Alyoşa’ Oyunu Sahnede!

Doğaya, güzelliklere ve ruha inanan, renklerin ahengiyle hayatını sürdürmüş olan ünlü ressam Aliye Berger'in hayatına ışık tutan oyun 'Alyoşa' seyirciyle...

Kapat