Dünya’nın En Farklı Müzeleri

 

      Müzeye olan merakım beni dünyadaki müzeler hakkında yazı yazmaya itti. İyi ki itmiş görmüş olduğum müzeler bizimkilerden baya farklı. Büyük keyif alarak hazırladığım bu yazıda fark ettiğim nokta şu ki Türkiye gibi bir ülke hakikaten sanatta açık ara geri kalmış durumda. Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda yaratıcı ve ilgi çekici müzelere sahibiz. Ve bu nedenledir ki kültür turizmimiz yeteri kadar gelişmiş durumda değil. Her neyse Türkiye’yi başka kalemde değerlendiririz sıra epey uzun listeye sahip dünyanın en farklı müzelerinde…

 

    Kanalizasyon Müzesi / Fransa

Kültür/sanat şehri Paris’in müzelerini düşündüğümüzde kanalizasyon Müzesi biraz farklı yere sahip. Kilometrelerce uzun tünellerden oluşan kanalizasyon müzesi, 1200’lü yıllarda Kral Philippe tarafından yaptırılmış. Bir hayli farklı olan bu müzenin sanırım tek sorunu derin kokunun içinde nefes alabilmek…

TuhafMuzeler_Paris_Le-Musee-des-Egouts_M

   İşkence Müzesi / Hollanda

Amsterdam’da bulunan işkence müzesi loş ışık eşliğinde gezinizi yaptığınız ve tarihe tanıklık ettiğiniz bir müze olma özelliğini taşıyor. Müzede “kafatası kırıcı” gibi tarih boyunca kullanılmış korkunç işkence aletleri yer alıyor.

işkence-müzesi

   Kötü Sanat Müzesi/ Amerika

Amerika-Boston’daki bu müze dürüstlüğüyle dikkat çekiyor. Şöyle ki bu müzede en kötü sanat eserleri bir araya getirilmiş durumda. Sanatçıya saygı açısından biraz tereddüte düşürse de fikir açısından dünyada tek. Ve sanırım her sanatçının ortak dileğidir eserlerinin burada yer almaması :)) 

TuhafMuzeler_Massachusetts_Museum-of-Bad-Art_M

 

   İç Çamaşırı Müzesi/ Belçika

Kafanızda hakikaten iç çamaşırları mı sergileniyor sorularının oluştuğunu hisseder gibiyim. Evet doğru okudunuz iç çamaşırı müzesi. Brüksel’de yer alan bu müzede ünlü ve zengin kişilerin en az 1kez giydiği donları sergileniyor. Elvis Presley’nin çerçevelenmiş iç çamaşırından sonra meraklısı bu müzeyi de ziyaret edebilir.

dunyanin-en-tuhaf-muzeleri-iskence-muzesi-muze-tuhaf-abcnews-com-ic-camasiri-muzesi-sulabh-uluslarara-1014719

   Cadılık Müzesi / İngiltere

Cadılığa dair her şeyin bulunduğu bu müze Cornwall’deki Boscastle Şatosunda yer alıyor. Aynı zamanda Batı Avrupa ve İngiliz tarihini de belgeleriyle öğrenmiş olduğunuz müzede bir kütüphanede bulunuyor. Ancak burayı gezmek isterseniz randevu almayı unutmayın.

TuhafMuzeler_Cornwall_The-Museum-of-Witchcraft_M

   Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi / Hindistan

Bizler aşinayız dört duvar arasında müze gezmeye lakin gevur öyle değil. Yeni Delhi’de kurulan tuvalet müzesinde Arjantin, Lüksemburg, Kuveyt, Senegal gibi ülkelerden getirilen 2 binin üzerinde tuvalet yer alıyor.

702554

  Kurşun kalem Müzesi / İngiltere

1500’lü yıllarda İngiltere’nin Cumberland kentinde bir fırtına kopar ve sonrasında ağaçların altından grafit adı verilen madde bulunur. Bu madde daha sonra kurşun kalem yapımında kullanılır. Hemen hemen her türlü kalem bulunan müzede kalemler hakkında detaylı bilgi de veriliyor.

828305

  Hardal Müzesi / Amerika

Ve yaratıcı zekaya sahip bir abimiz daha. Belli ki yemeye de düşkün. Barry Levenson adlı abimiz 1980 yılından itibaren topladığı hardalları müze yaparak sergilemeye başlamış. 60 farklı ülkeden 4 bin 8 yüz farklı tür hardal bulunuyor bu müzede. Aynı zamanda satış da yapılıyor.

hardal

   Araf’taki Kutsal Ruhlar Müzesi / İtalya

Roma’daki bu müze inançlara adanmış. Müzedeki el izleriyle kaplı İnciller, Ateşler içerisindeki Araf’ta kısılıp kalmış ruhlardan gelen işaretler olarak değerlendiriliyor.

TuhafMuzeler_Roma_Chiesa-del-Sacro-Cuore-del-Suffragio_M

 

  Erotik Sanat Müzesi/ Amerika

Florida eyaletinde bulunan erotik sanat müzesi 71 yaşındaki bir yaşlı teyzeye ait. Teyzemiz erotik sanat üzerine akademik araştırmalar yapmış ve erotik sanatla ilgili resim heykel gibi eserleri sergiliyor.

f3d94d4b-86f4-4cf0-ba0c-c549b24b09e2

  Hamamböceği Müzesi /Amerika

Yaratıcı düşünmek üzerine bir liste hazırlansa, Amerika bu listenin başını çeker diye düşünüyorum. Nitekim bu ilginç müzelerle o listenin başını da hak ediyor. Böcek ilaçlama uzmanı olan Michael Bohdan birbirinden farklı böcekleri sergiliyor bu müzede. Müzenin en ilginç tarafı ise bu böcekleri giydirip piyano başına oturtması.

828295

  Corpus İnsan Vücudu Müzesi /Hollanda

Hollanda’da bulunan bu müze 35 metrelik insan görünümlü binadan oluşuyor. Siz bu binada dolaştıkça insan vücudundaki tüm organları da görmüş oluyorsunuz. Baştan ayak parmaklara kadar gezdiğiniz bu müzede dikkat çekici çok şey bulabilirsiniz.

39914_0

   Sosis Müzesi / Almanya

Berlin’de bulunan bu müze her çeşit sosise ev sahipliği yapıyor. Sizler de bu müzede sosis servisi ve yapımını öğrenebilirsiniz. Peki bu müze neden açıldı derseniz eğer sebebi de özellikle soğuk savaş döneminde yüksek gerilimli olan, Berlin ve Hamburg arasında sosis rekabeti.

TuhafMuzeler_Berlin_Currywurst-Muzesi_M

  Parazit Müzesi/ Japonya

Tokyo’da açılan bu müzede parazitler sergileniyor. Bir parazit araştırma merkezi tarafından oluşturulan bu müze parazitlerin hangi organlara ne şekillerde zarar verdiği hakkında bilgi veriyor.

TuhafMuzeler_Tokyo_Meguro-Parasitological-Museum_M

  Cenaze Müzesi/ İspanya

18.yüzyıldan bu yana cenaze arabası olarak kullanılan arabalar sergileniyor. Tuhaf müzeler arasında yer alan bu müzedeki cenaze araçlarına bir de kuklalar oturtularak dönemin kıyafetleri de gösteriliyor.

TuhafMuzeler_Barcelona_Museu-de-Carrosses-Funebres_M

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Ümit Ünal Röportajı

9, Ses ve Nar gibi daha pek çok filmden aşina olduğumuz senarist, yönetmen Ümit Ünal ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik....

Kapat