Dünyanın En Sessiz Kalabalığı / Finlandiya

Finlandiya’nın Suomussalimi şehrinin dışındaki otoyoldan geçenler burada hem ürkütücü hem de merak uyandırıcı bir sahne ile karşılaşıyorlar.

İlk bakışta hepsinin yüzleri aynı yöne dönük olan büyük bir insan topluluğu gibi gözüken bu ‘Sessiz Kalabalık’a daha dikkatli bakınca onların çeşitli giysiler giydirilmiş korkuluklar olduğu anlaşılıyor.

Peki neden oradalar? Bu kalabalığın yaratıcısı kim?

‘Sessiz Kalabalık’ olarak anılan bu korkuluklar aslında sanatçı Reijo Kela’nın ‘Merhaba

İnsanlar’ (Hei People) adındaki bir eseri. Bağışlanan kıyafetlerin kullanıldığı bu eserler, sanatçının neden bu alanı seçtiği ya da projenin altında yatan neden hakkında bir açıklamada bulunmayı reddetmesi ile gerçek gizemlerini koruyorlar.

Çoğu insan korkulukların rahatsız edici ve korkunç göründüğünü belirtiyor. Reijo korkulukların ne anlam ifade ettiğini insanların kendilerinin bulmasını istediğini söylediğinden beri insanlar onların unutulan insanları sembolize ettikleri, psikolojik anlamlar barındırdıkları gibi inançlar geliştirmiş. Fakat korkulukların neden oraya koyulduğu ya da yapıldığı konusundaki en popüler teori

1939-1940 yılları arasında Finlandiya ve Sovyet Rusya arasında gerçekleşen ‘Kış Savaşı’nda ölenlere bir anı bırakılması istendiği yönünde.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Saydan Akşit

Adım Saydan Akşit. 1979 Yılında İzmit’te doğdum. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldum. Üniversite Dönemi...

Kapat