Dünyanın En Sıra dışı 5 Sahil Kenarı

Yaz geliyor! Gün geçtikçe havalar ısınıyor ve tatil planları  daha fazla konuşuluyor. Televizyon  reklamları, sosyal medya paylaşımları, moda ve gezi blogları yaz temasını uygun üretilmeye başlandı. Biz de Sanat Karavanı olarak kendimizi yaza hazır hissediyoruz. O yüzden  yaz deyince aklımıza ilk olarak deniz, kum, güneş geldiğini göz önünde bulundurarak sizi dünyanın en sıra dışı beş sahiline götürmeye karar verdik! Şimdi kendinize güzel ve serin bir meyve suyu hazırlayın, arkanıza yaslanın ve Paul Kalkbrenner’ın “Sky and Sand” parçası eşliğinde okuyacaklarınızın tadını çıkartın.

Yunanistan-Kırmızı Sahili

İlk olarak komşuya gidiyoruz. Yunanistan’ın en turistik adalarından Santorini’de yer alan Kırmızı Sahil’in kumu demir açısından zengin tortul kayaların ufalanmasıyla oluşmuş. Denize doğru yükselen ve aynı zamanda bir  uçurum oluşturan bu tortul kayalar çeşit çeşit toprağın üst üste birikip ısının etkisiyle sıkışması sonucu kırmızı rengini almış.

Red Beach-1

Avustralya-Deniz Kabuğu Sahili

Yaz aylarını deniz kenarında geçiren herkes en az bir kere deniz kabuğu koleksiyonu yapmaya niyetlenmiştir. Her biri kendine özgü güzelliğe sahil deniz kabuklarından şu güne kadar yapılmış takılar, giysiler, aksesuarlar hatta mobilyalar bile görmüş olabilirsiniz. Denizle buluşmadan önce bütün yüzeyi deniz kabuklarıyla kaplı bu sahile bir göz atın.

Shell Beach-2

Maldivler-Işıldayan Plankton Sahili(Bioluminescent Phytoplankton)

Maldivler deyince akla bir çok muazzam sahil şeridi geliyor. Ancak bu sefer, Maldivlerdeki sahil şeritlerinin güzelliklerinden bahsederken sadece bembeyaz ve incecik kum taneciklerinden ve deniz dibini rahatlıkla göreceğiniz suyun berraklığından dem vurarak konuyu kısa kesmek istemiyoruz. Güneş batınca sahile inmenizi öneriyoruz. Denizin yüzeyindeki ışıldayan planktonların sizde sanki bir yıldız yağmuruna tanıklık ediyormuşsunuz hissini uyandıracağına inanıyoruz.

isildayan-Plankton-Sahili-3

Kaliforniya- Cam Sahil

Doğayı kirletmek, insanlar ve diğer bütün canlılar için çok büyük bir tehlike olduğu bir gerçek. Doğanın güzelliklerine her daim sahip çıkmalı ve diğer canlılar bu güzel ortamları paylaşmalıyız. Aksi halde kirlilik dünya üzerindeki her canlının hayatını tehdit eder. Kaliforniya’daki Cam Sahil daha önceleri bulunduğu bölgedeki insanların sahil kenarını aşırı derecede kirletmesi sonucu oluşmuştur. 1967’den itibaren kirliliğin azaltılması için ciddi çalışmalar yapılmıştır. Doğada üzerine düşeni yapmış, onun güzelliğini kirlilikle neredeyse yok edecek insanların cam atıklarını dönüştürerek camdan oluşan bir kumsal yaratmıştır. Şimdi MacKerricher State Park kapsamında ziyaretçilere açılmış durumda. Tabi ki sahili kirletmek kesinlikle yasak!

Glass Beach-4

Saint Martin-Kuzey Amerika

Kuzey Amerika’da Karayip Deniz’inde bulunan bu adanın ününü sahil şeridini havaalanına yakın olmasından alıyor. İnsanlar sahilde güneşlenip dalgasız denizin tadını çıkarırken başlarının üzerinde adaya gelen turistleri taşıyan yolcu uçakları inişe geçiyor.

Saint Martin-5

Sevgi Aslı Bulut

Bilkent Üniversitesi üçüncü sınıf İletişim ve Tasarım öğrencisiyim. İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yandal yapıyorum. Elime geçirdiğim her fırsatta dünyayı geziyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Neden Acı Çekilmeden Sevişilmez Mayakovski

20.yy Fütürist akımın en önemli temsilcileri arasında yer alan Vladimir Mayakovski,1893 yılında Gürcüstan’da doğdu. Babası öldükten sonra annesiyle birlikte Moskova’ya...

Kapat