Dünyanın En Ünlü Balmumu Müzesi ‘Madame Tussauds’un İstanbul’daki Merkezi Açılıyor!

Dünyanın en ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, 21. merkezini İstanbul’da açıyor. İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera binasında yer alan müzede Türkiye ve dünyadan ünlü isimlerin balmumu heykelleri ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

28 Kasım’da saat 14.00 itibariyle  Grand Pera binasında ziyaretçilere kapılarını açacak olan Madame Tussauds İstanbul; tarih, bilim, sinema, müzik, spor ve parti bölümlerine ayrılmış olup, her bölümde o alanın ünlü isimlerinin balmumu heykelleri yer alıyor.

Büyük emekler ve uzun çalışmalar sonucu oluşturulan balmumu heykellerin hazırlık aşamasında, hayatta olan ünlü isimlerin detaylı fotoğraf çekimleri ve ölçümleri yapılarak üç boyutlu modelleme yöntemiyle yüz maskları oluşturuldu. Hayatta olmayan isimlerin balmumu heykellerini yapabilmek içinse görsel ve yazılı arşivler tarandı ve aileleri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Heykellerin gerçekçi görünümünü sağlamak amacıyla, gerçek saç ve kaşlar uzman ekibin elleriyle şekillendirildi. Bazı ünlüler ise kendi kıyafetlerini proje için bağışladılar.

Titizlikle ortaya çıkarılan eserler ve müze hakkında Madame Tussauds İstanbul Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner “Türkiye’den ve dünyadan tarih, kültür sanat, bilim ve spor alanlarında 55 ünlü ismin balmumu figürleri, sevenleriyle buluşmak üzere merkezimizde yerlerini aldı. Her yıl 3-4 yeni sürpriz isimle koleksiyonumuzu genişletmeyi hedefliyoruz. Madame Tussauds müzeciliğe yepyeni bir perspektif getiriyor” açıklamasında bulundu.

madame-tussauds-4

madame-tussauds-2

madame-tussauds-3

madame-tussauds-5

madame-tussauds-6

madame-tussauds-7

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
“Pul, kültür demektir.”

Ankara'nın bir çok kültürel mirasa, tarihe ev sahipliği yaptığını ve bu değerleri yaşatmak için çabaladığını biliyoruz. Bunu Hamamönü'ndeki eski Ankara...

Kapat