Dünyanın En Yaşanılası Şehirleri Açıklandı!

İngiliz Economist dergisinin hazırladığı 2017 Küresel Yaşanılabilirlik Raporu’na göre dünyanın en yaşanılası şehirleri belirlendi.

Raporda,  Avustralya’nın Melbourne kenti üst üste yedinci kez en yaşanılası şehir seçildi. Derginin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in şehirlerdeki yaşam kalitesini araştırdığı yıllık raporuna göre, Melbourne’u sırayla Avusturya’nın başkenti Viyana, Kanada’nın başkenti Vancouver ve ülkenin diğer büyük şehirleri Toronto ve Calgary takip etti.

Yaşam koşullarının en kötü olduğu şehirler ise, sırayla Suriye’nin başkenti Şam, Nijerya’nın Lagos şehri, Libya’nın başkenti Tripoli, Bangladeş’in başkenti Dakka, Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby oldu.


Dünyadaki 142 şehrin istikrar, sağlık bakımı, kültürel çevre, eğitim ve altyapısı değerlendirilerek hazırlanan Küresel Yaşanılabilirlik Raporu’nda son beş yıl içinde en çok ilerleme kaydeden şehirler İran’ın başkenti Tahran, Dubai, Fildişi Sahili’nin Abidican şehri, Zimbabve’nin başkenti Harare, Sri Lanka’nın başkenti Colombo olurken en çok gerileme gösteren şehirler ise Ukrayna’nın başkenti Kiev, Suriye’nin başkenti Şam, Libya’nın başkenti Tripoli, ABD’nin Detroit şehri ve Rusya’nın başkenti Moskova oldu.

Türkiye ise, Suriye ve Irak ve Libya’yla beraber “sivil itaatsizlikler ve silahlı çatışmaların” yaşam kalitesini en çok etkilediği ülkeler arasında yer aldı.

Kaynak: BBC Türkçe

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Eskici Pazarından Alınan Tablonun Hitler'e Ait Olduğu Ortaya Çıktı!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Imany’ İstanbul’a Geliyor

Caz, soul ve funk müziğin son dönemdeki güçlü ismi 'Imany' İstanbul'da konser vermeye hazırlanıyor. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve...

Kapat