Dünyanın En Yavaş Ekspresi : Glancier Express

Birbirinden eşsiz doğal güzelliklerin arasında bir tren yolculuğuna ne dersiniz? Camdan dışarı baktığınızda yeryüzünün birbirinden harika güzelliklerine raylardan gelen ritmik tınının eşlik ettiğini hayal edin. Muhteşem bir yolculuk olurdu değil mi?

Öyleyse, dünyanın en yavaş ekspresi olarak bilinen Glacier Express tam sizin için biçilmiş kaftan. İsviçre’nin Zermatt kentinden St. Moritz kentine kadar süren yolculuk boyunca Engadine Vadisi, Landwasser ve Valais Buzulları arasından geçeceksiniz. Daha sonra, 2033 metre yükseklikteki sayısız dağ gölleri, dağ zirveleri, nehirler ve şelaleler ile başbaşa kalacaksınız. Bütün bu güzelliklerin tek bir tanesini kaçırmak istemeyeceğinizi düşünen tren yolu şirketi trenin tavanını cam tavan olarak dizayn etmiş. Ayrıca bulunduğunuz konum hakkında bilgi almak için masanızda bulunan kulaklık ve haritayı kullanabiliyorsunuz.

 

STS2749

291 köprü ve 91 tünelden geçeceğiniz yolculuk yaklaşık olarak 8 saatte tamamlanıyor. Dar vadilerin, keskin dönüşlerin ve dik tırmanışların bulunduğu yolculuğun ücreti; ikinci sınıfta yolculuk yapmak istiyorsanız 149 Euro, ancak yolculuğunuzu 1. sınıfta yapmak istiyorsanız ödemeniz gereken miktar 262 Euro oluyor. Eğer yolunuz bir gün İsviçre’ye düşecek olursa Glacier Express ile yavaş ve dinlendirici bir yolculuk yapmayı ihmal etmeyin.

Pic shows: One of the trains captured by photographer Wang Wei during his trip. An extraordinary photographer has amassed a unique collection of more than 300,000 photos of the vast Chinese rail network. Wang Wei,25, has spent 10 years building up his collection spending months away from home, defying frostbite and attacks by deadly snakes and wolves. He has taken his incredible pictures during the day, at night, in the winter, during the summer months and precariously perched on the side of mountains. So far he has travelled an astonishing 300,000 kilometers to capture the essence and the beauty of the Chinese railways, the second largest network in the world behind the United States. He says:" "Chinese officials have seldom promoted the beauty of the railway and trains. They have never taken pictures of what I've been taken. "Instead, they take photos of leaders delivering a speech, cutting ribbons. "I feel the railway belongs to each of us, everyone has the responsibility to promote it if they love it." Dedicated Wang started taking pictures of trains from his bedroom window at home in Beijing and his hobby quickly turned into an all consuming passion and obsession. Against his parents wishes, he shunned university to capture pictures never seen before and he has now just published two successful books of his trips. He is arguably the most passionate railway fan in the world and he has turned into a mini-celebrity featuring on TV shows across the globe. He uses a Nikon D 800 and a 28-300 lens to capture his subjects and among his favourites are the old steam locomotives which still chug around the 120,000 k of Chinese tracks. He says he is pleased more and more people are getting to know his work and learning about the history of China’s railways. (ends)

eks-5 eks-3

 

Bünyamin Özcan

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, İngilizce Öğretmeni. Edebiyat seven, fotoğraf çeken, doğa ile içi çe olmayı seven bir Sanat Karavanı yazarı. Amatör olarak tiyatro ve pantomim ile uğraşmışlığı var. Dolayısıyla tiyatro oyunları izleyip, eleştirmeyi sever. Hayatın anlamını kitaplarda aramaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yılın Kelimesi Belirlendi!

Dictionary.com 2016 yılının kelimesini belirledi. Yabancı korkusu anlamına gelen  'ksenofobi' (Xenophobia), bu yılın kelimesi oldu. On binlerce insanın belli bir...

Kapat