Şu an Okuyorsun
Dünyanın Günümüzdeki En Ünlü 20 Lokasyonu!

Dünyanın Günümüzdeki En Ünlü 20 Lokasyonu!

Yaklaşık 8 milyar nüfuslu ve 12.742 km çapı olan dünyamız, her geçen gün yeniden keşfedilmeye devam ediliyor. Sosyal medya sayesinde, oturduğumuz yerden; konumumuza en yakın ve en uzak köşeleri rahatça gezebiliyoruz. Pekala birebir görmekle aynı şey değil ama en azından dünyanın saklı köşeleri hakkında bilgiler edinebiliyoruz.

Arzu edersiniz ki birçok fotoğrafçı Instagram aracılığı ile fotoğraf kolajlarını ilgililerine ulaştırıyor. İşte birçoğunuzun yakından takip ettiği Beautiful Destinations (@beautifuldestinations) sayfası da nitelikli fotoğrafçıların kadrajından çeşitli yerleri paylaşıyor. Biz de bu hesapta en çok paylaşılan ve ilgi gören yerleri şöyle bir toparladık.

İşte karşınızda günümüzde dünyanın en ilgi çeken yerleri:

1. Huangtengxia Tianmen Sky Walk, Qingyuan, Çin

Tamamı camdan oluşan, yaklaşık 400 ton ağırlığa kadar dayanan, 37.8 milyon avroya mal edilen, birçok renkte 2000 adet led ışığa sahip olan köprü, bir seyir terası niteliği taşır. 500 metre yüksekliğinde inşa edilen yapı, muhteşem mühendisliği ve gösterileri ile Çin’in turist çekme merkezi haline gelmiştir.

2. Lofoten Adaları, Norveç

Norveç’in kuzeybatısına konumlanan takım adalar zinciri, Kuzey Işıkları’nı izlemek için tercih edilen yerlerden biridir. Sıcaklığı 0 ile -15 arasında seyreden yer; kırmızı sevimli evleri, denize dimdik inen dağları ve fiyortlarıyla tam bir doğa harikasıdır.

3. Waitomo Glowworm Mağaraları, Yeni Zelanda

Gözleriniz sizi yanıltmasın; görseldekiler yapay değil, doğal ışığın ta kendisi. Arachnocampa Luminosa adındaki Yeni Zelanda’ya özgü bu larvalar, tavandan sarkan küçük sarkıtlar üzerine tutunmuş bir şekilde dururlar. Mağara tavanlarını kaplayan bu küçük böceklerin ışık saçmasındaki neden ise kimyasal reaksiyonlar ile lusiferin enzimi üretmesidir. Bu sayede turistlerin gözdesi olurlar.

4. Oia, Santorini, Yunanistan

Komşumuz Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Oia Köyü, Santorini ile özdeşleşen beyaz badanalı, mavi kubbeli, deniz manzaralı fotoğrafların hayat bulduğu yerdir. Dünyanın en romantik noktaları arasında kabul edilen Oia, mimarisi ve manzarasıyla ziyaretçilerine huzuru vadetmektedir.

5. Old Harry Rocks, İngiltere

Eski Harry Kayaları, İngiltere’nin güneyindeki Dorset kıyısında bulunan kalker yığınıdır. Buradaki uçurumlar çoğunlukla tebeşirden oluşur. Deniz kayaları, sürekli deniz tarafından aşınmakta ve bu nedenle sürekli değişen özelliktedirler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kayalar, Jurassic Coast’un en doğu noktasını işaretlemektedirler.

6. Buzullar, Grönland

Dünyanın en büyük adası olan ve “yeşil ada” anlamına gelen Grönland, devasa buzullara ev sahipliği yapar. Değişik formlarda yer alan bu buzullar, doğal bir mimari eser görünümü sunarlar. Kuzey kutbunun en kalın buz tabakaları ise adanın %81’ini kaplamaktadır.

7. Pura Lempuyang, Bali, Endonezya

İşte o meşhur kapı. “Cennetin Kapısı” adını alan bu kapı, bir Hindu tapınağı olan tam adıyla Pura Penataran Agung Lempuyang’da yer alır. Bali’nin saygın tapınaklarından biri olan yer, Lempuyang Dağları tarafından çevrelenir ve Paduraksa ana kapısı, gizli odaların girişini işaretler. Tapınak, Bali’nin 6 kutsal mabedinden biri olarak kabul edilir.

8. McDonald Gölü, Glacier National Park, ABD

ABD’nin Montana eyaletinde yer alan Glacier Ulusal Parkı’nda çeşitli doğal güzellikler konumlanmaktadır. McDonald Gölü ise renkli çakıl taşları ile parktaki en büyük göl olma özelliğini taşır. 16 km uzunluğunda, 1,6 km genişliğinde ve 143 metre derinliğinde, erozyon ve buzulların bir araya geldiği bir vadiyi doldurur.

9. Cinque Terre, Manarola, İtalya

İtalya’nın en renkli yerlerinden biri olan Cinque Terre, turizmin kalbidir. Yüksek ve sarp kayaların üzerine konumlanmış renkli evleri ve muhteşem sahili sayesinde doğa ile bütünleşir. İtalyan köy-kasaba kültürünü tanımak isteyenler için en doğru tercihtir.

10. The Golden Bridge, Da Nang, Vietnam

2018 yılında hizmete açılan köprü, ülkenin en popüler yeri haline gelmiştir. Köprünün zeminle bağlantısını sağlayan ayakları, taştan devasa iki el tarafından tutuluyormuş gibi inşa edilmiştir. 150 metrelik yapı, 2 milyar dolara mal olmuştur. Rakımı 1400 m olan dağlarda konumlanan köprü, ziyaretçilerine panoramik bir seyir olanağı sağlar.

11. Ban Gioc Şelalesi, Vietnam

Çin ve Vietnam arasında konumlanan şelale, dünyanın en büyük ikinci sınır şelalesidir. Vietnamlılar Ban Gioc adını verirken, Çinliler Detian adını vermektedirler. Üç basamaktan oluşan şelalenin düşüşü, bazı yerlerde 30 metreyi bulmaktadır. Tam bir doğa harikası olan şelale, insanı büyülemekte bir hayli başarılıdır.

12. Bangkok Gece Pazarları, Tayland

Tayland’ın gece pazarları, yerel insanlarla tanışabileceğiniz ve sokak hayatını deneyimleyeceğiniz yerlerdir. Asya ve Avrupa kültürü karışımı yemekler, eğlence mekanları, canlı müzikli barlar, alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya, elbise alabileceğiniz ve Tayland ile ilgili her türlü şeyi bulabileceğiniz bu pazarlar saat 02.00 veya 02.30’a kadar açık kalabilmektedir.

13. Petra Antik Kenti, Ürdün

Tarihi M.Ö. 400 yılına kadar dayanan bu mistik kent belki de şu sıralar en çok karşılaştığınız yerdir. Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kent, zamanında Nebatilere başkentlik yapmıştır.

100 km’lik bir alana yayılan Petra, El-Hazne adında gizli bir bölüme sahiptir ve burada kral mezarları bulunur. Blok kaya taşlarından oyulan tapınak, amfi tiyatro, mezarlar ve rölyefler bölgenin karakteristik özelliğini yansıtır. Antik kent, 1985 yılında UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi‘ne alınmıştır.

14. Kapadokya, Nevşehir, Türkiye

Son günlerde ülkemizin yüzü haline gelen Kapadokya, doğal tüf oluşumları ile hem yerli hem yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiştir. “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan peri bacalarına ev sahipliği yapar.

Onlarca sıcak hava balonunun tur yapmasıyla muhteşem görüntülere sahne olan bölge, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Türkiye’nin tanıtımında büyük bir role sahiptir.

15. Cascate del Mulino, Tuscany, İtalya

Cascate del Mulino kaplıcaları, Toskana’da, Saturnia şehrinin dışında yer alır. Zengin içerikli sülfür ve diğer mineralleri ile kaynağından yukarı doğru çıkan şelaleleriyle, doğal bir şekilde oyulmuştur. 37 °C ısıyla su dolu taş kaynaklar aşağı doğru ardı ardına dizilir. Bu doğal kaplıca, dinlenmek için tercih edilen yerler arasındadır.

16. Bled Gölü, Slovenya

Yüz ölçümü ve nüfusu itibariyle küçük bir kasaba sayılan Bled, son zamanlarda Ljubljana’ya giden turistlerin uğrak yerlerinden biri olmasıyla Slovenya’nın turizm bölgelerinden biri olmuştur. Gölün ortasına konumlanan adası, Bled şehrinin en çekici unsurudur. Adada “Assumption of Mary” adında bir kilise bulunur. Barok tarzının güzel bir örneği olan kilise, 17. yüzyılda inşa edilmiştir.

17. Şafşavan, Morocco, Fas

Fas’ın kuzeyinde kurulan Mavi Şehir lakaplı Şafşavan, küçük bir kenttir. Bu kadar popüler olmasının sebebi; kentin evlerinin, duvarlarının, merdivenlerinin yani her köşesinin mavi ve beyaz renklerinde boyanmış olmasıdır. Şehrin mavi olması iki temel teoriye dayandırılır. İlk teori; mavinin sivrisinekleri uzak tutmasından dolayı kullanılmış olmasıdır. İkincisi ise 1930’larda Hitler zulmünden kaçan Yahudilerin maviyi yerel halka tanıtmasıdır.

18. Jodipan, Malang, Endonezya

Renklerin kasabası Jodipan; yeşil, turuncu, pembe, sarı gibi birçok renkle boyalı çatı ve duvarları ile adeta gökkuşağını andırır. Nehir kenarına konumlanan bu gecekondu bölgesi, üniversite öğrencilerinin hijyenik ve sağlıklı bir yerleşim yeri oluşturma projesi kapsamında boyanmıştır. Renkli şemsiyeleri ve sokak sanatı ile göz doldurmaktadır.

19. Batu Mağaraları, Kuala Lumpur, Malezya

Dünyanın en büyük mağara tapınağı olan Batu Mağaraları, üç mağaradan oluşan bir inanç merkezidir. Bir Hindu tapınağı olan yere ulaşmak için, 272 adet rengarenk merdiveni çıkmanız gerekir. En ilgi çekici yeri, girişindeki Hindu Tanrısı heykelidir. Çevresindeki maymunların insanlarla iç içe olduğu mekan, kaya tırmanıcıları arasında da popüler yerlerden biridir.

20. Shwedagon Pagodası, Yangon, Mynmar

Shwedagon Pagoda, başkent Yangon’un ilgi odağı olan altın kaplı bir pagodası’dır (Budist dini yapısı). 2500 yıllık bir mabet olan yerde, Buda’nın saçı gibi Budizm’in kutsal öğeleri de bulunur. 99 metrelik pagodanın üst kısmında bulunan kutsal stupası tamamen altın kaplıdır ve üzerinde 4531 adet mücevher bulunur. Bu mücevherlerin en büyüğü 72 karatlık bir elmastır. Dünyanın en değerli yapılarından biridir.

BONUS: Samut Prakan Antik Şehri, Tayland

Tahmin edersiniz ki Tayland; değişik yapılarda, hayvan figürlü birçok farklı tapınağa ev sahipliği yapar. Söz konusu bu kentte de Tayland ve Güneydoğu Asya’daki tarihi binaların birebir orijinali ya da kopyası bulunur. Antik kent, bir açık hava müzesi niteliği taşır.

Şimdilik bizden bu kadar, dünya görülmeye değer!

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır