DÜNYANIN SİLÜETİNİ DEĞİŞTİREN ADAM

Notre Dame-du-Haut Kilisesi

Fransız asıllı mimar, yazar, ressam, heykeltıraş, şehir plancısı ve mobilya tasarımcısı olan Le corbusier 1887’ de İsviçre de doğmuştur. Asıl ismi Charles-Edouard Jeanneret’ dir. 13 yaşında okulu bırakıp saat ustası olan babasının yanında çalışmaya başladı. Aynı dönemde uygulamalı sanat okuluna kaydoldu, bu sayede mimarlığa ilgi duymaya başladı. Ünlü mimarlarla çalışma olanağı bulan Le corbusier, zamanla kendi mimari anlayışını geliştirdi.

Bir şey, bir ihtiyaca cevap veriyorsa güzeldir.

yeni-bir-mimarliga-dogru

Bu anlayışla işlevselciliği başlatır, bunu da “ Yeni bir Mimarlığa Doğru” adlı kitabında anlatır.

Sade bir mimarlık anlayışına sahip olan Corbusier prefabrik şekilde tasarladığı modülleri bir araya getirerek 18 katlı, 1800 kişi barındırabilen United Habitation’ ı tasarladı. Aynı zamanda spor salonu, anaokulu, alışveriş merkezi gibi sosyal alanlarında bulunduğu bu yapı Corbusier ‘in ilk tasarımıdır.

corbusier-mimarisi-2

corbusier-mimarisi

 

Doğanın öneminin farkında olan Corbusier dikeyde yükselmenin gerekli olduğunu savunur ve yapılarını hep doğal çevre ile birlikte ele alır.

 

Villa Savoye

Villa Savoye

 

Notre Dame-du-Haut Kilisesi

Notre Dame-du-Haut Kilisesi

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
gocer-kapak
Göçerlerin Hayatı Belgesel Film Oluyor!

Şanlıurfa Siverek'teki Karacadağ bölgesinde yaşayan göçerlerin yaşamı belgesel haline getiriliyor. "Kavalın Sesi" adını taşıyacak belgeselde, göçerlerin ekonomik, kültürel ve sosyal...

Kapat