Now Reading
Dünyayı Sadece Yıldızlar Aydınlatsaydı Nasıl Görünürdü?

Dünyayı Sadece Yıldızlar Aydınlatsaydı Nasıl Görünürdü?

DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık. Carl Sagan

Fiziğin dur durak bilmeyen gelişimiyle milyarlarca yıldızı, evimizden yani dünyamızdan görebiliyoruz. Fakat her geçen gün, gelişmiş şehirlerdeki ışık ve hava kirliliği evreni gözlemleyecek yeteneklerimizi kısıtlıyor.

Fransız fotoğraf sanatçısı Thierry Cohen, metropollerde artan kirliliğe duyduğu öfkeyle, dünyanın en büyük şehirlerini karanlığa hapsediyor. Karartılmış Şehirler (Villes éteintes) ismini taşıyan serisinde; Şanghay’dan Paris’e, Hong Kong’dan Los Angeles’a dünyanın en ışıklı şehirlerini karanlığa gömüp onları yıldızlarla baş başa bırakıyor. İmkansız fotoğraflar ortaya koyan Cohen, “Sadece yıldızlar olsaydı dünya nasıl görünecekti?” sorusunun cevabını bizlere sunuyor.

Çalışma şekli gayet basit olan Cohen, şehirleri ve yıldızlarla dolu gökyüzünü ayrı ayrı, aynı makine ve lensle fotoğraflıyor. Bu iki görüntüyü yani iki gerçekliği birleştiren sanatçı, aslında göremediğimiz fakat orada olduğuna inandığı üçüncü bir gerçeklikle birleştiriyor.

Fotoğrafçılık, bizim göremediğimiz şeyleri göstermenin yoludur. O rüya için bir yoldur. Ben size kıyametten sağ çıkmış şehirleri değil, bilinen şehirlerin elektriksiz halini gösteriyorum. Sessizliği geri getiriyorum. -Thierry Cohen

Sanatçı seçtiği şehirleri fotoğrafladıktan sonra bu şehirlerle aynı enlemde yer alan açık alanlara giderek buradaki yıldızlı gökyüzünü çekiyor. Yani aslında Paris, Montana’nın yıldızlarıyla birleşirken, Şanghay’da Batı Sahra’nın yıldızlarını kucaklıyor.

See Also

Galeri:

Karartılmış Şehirler (Villes éteintes) serisinin diğer fotoğrafları için ayrıca bakınız: 

https://thierrycohen.com/pages/work/starlights.html

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top