Düşen Rus Uçağında Kızıl Ordu Korosu’ndan 64 Müzisyen Hayatını Kaybetti!

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tupolev Tu-154 tipi uçak, içinde bulunan 84 yolcu ve 8 mürettebatla beraber Karadeniz’e düştü. Yolcular arasında Kızıl Ordu Korosu’ndan 64 müzisyen de bulunuyordu.

Yetkililer tarafından, Soçi’den kalkan ve Suriye’nin Lazkiye şehrine giden uçağın hareket ettikten 20 dakika sonra radardan kaybolduğu, uçağın Karadeniz’e düştüğü ve kazadan kurtulan olmadığı açıklandı.

Hava şartları nedeniyle düşmesine ihtimal verilmeyen uçağın enkazına Karadeniz’in 70 metre derinliğinde ulaşıldı. Kızıl Ordu Korosu’ndan 64 müzisyen, 9 gazeteci, 8 mürettebat, 1 sivil toplum kuruluşu yetkilisi ve 2 bakanlık yetkilisi düşen uçakta yaşamını yitirdi.

Dünyanın en büyük ve en ünlü korosu olan Kızıl Ordu Korosu’nun, Suriye’nin Lazkiye şehrindeki Hmeymim Üssü’nde konser vermeye gittikleri ve bu amaçla uçakta yer aldıkları belirtildi. Türkiye de dahil dünyanın pek çok ülkesinde konserler veren Kızıl Ordu Korosu’nun 80 kişilik ekibinden 64 müzisyen düşen Rus uçağında hayatını kaybetti.

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Halka Yol Gösteren Özgürlük İnkılap Yolunda

Fransa'da baskıcı Bourbon Hanedanlığına karşı başlatılan ayaklanma sonucu Restorasyon Dönemi bitmiş, Temmuz Devrimi gerçekleşmiştir. Bu devrim sonucunda Fransa'da ve tüm...

Kapat