Ege’den Yükselen İlahi Bir Ses Maria Callas

“Ben bu yaşıma kadar çok şeyler yaşadım ama yanlışlıkla arka balkonun ışığını açık unuttum… Uyuduktan sonra ışıkları içimden söndürdüm…”

Ege Denizi’nde dalgalanan bir ses, ki külleri savrulur hala rüzgarda. Bu yüzden mi bırakmak istedi Maria Callas küllerini Ege’ye? Bundan mıdır o dalgaların etkileyici sesi? Nedendir bilinmez ama Callas’ı dinlerken o dalgalarda bulursunuz kendinizi. Sürüklenip gidersiniz bir bilinmeze. Etkili kariyerinin yanında, yaşadığı trajik aşkı o hüzünlü sese eşlik eder adeta.

On beş yaşında başladığı sanat yaşamına, ünlü sopranolardan eğitim alarak devam eden Maria Callas, Wagner’den tutunda; Norma’yı, Carmen’i, Puccini’nin ve Verdi’nin çeşitli operalarını yorumlamıştır. Soprano ve mezzo-soprana rolleri ile müthiş etkiler bırakarak, La Divina unvanını almış ve kariyerinde zirveye ulaşmıştır. Bel canto tekniğiyle eleştirmenlerin takdirini kazanan Callas, 1959 yılında Pasolini’nin “Medea” isimli filminde oynamıştır. Filmin, bazı sahneleri ise Türkiye’de çekilmiştir.

Maria Callas’ın, kariyeri ve aşk hayatına dair yazılacak şey var kuşkusuz. Ancak kendimizi tüyleri ürperten o sese bırakıp, dalgalarda kaybolalım istiyorum. Bir yerlerde okumuştum, “Aşkla ölen bir kadındı” deniyordu hakkında. O vakit aşka ve hayata deyip bu sonsuz sese kulak verelim.

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Su ile Dans Eden Mürekkebin Oluşturduğu Süpernovaları Konu Alan Kısa Film: Novae

Süpernovalar, evrende binlerce yıldır yer alan astronomik fenomenlerdir. Bu astronomik olay devasa yıldızların yok olması, diğer bir deyişle ölmesiyle ortaya...

Kapat