Sanatın sadece belli bir kitleye özel değil, yaşayan her insana, halka açık bir kavram olduğunu düşünüyorum. Fakat özellikle ülkemizde bunun tersi bir algı olduğunu görüyorum. Bu algıyı kırmak ve insanlara sanatın ansiklopedik bir bilgi olmadığını göstermek adına 2011 Ekim yılında kurmuş olduğum Sanat Karavanı’nda çalışmaktayım.

Gizem Dolanbay

Genel Yayın Yönetmeni

İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Taze bir beyaz yakalı ve kıdemli bir okurum. TDK ile dans ederken daimi olarak ayağına basanlardanım.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji bölümünde öğrencilik hayatını sürdüren, sanatın insana değdiği her noktanın aşığı, geçmişin gelecekle dansını ilgiyle seyreden, Sanat Karavanı ailesinin yeni üyesiyim. Ağustos 2016 itibariyle güncel sanat haberlerini sizlerle buluşturuyorum.
Tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Elif Şen

Dijital Pazarlama

Son 7 yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve reklam sektöründe yer alıyorum. Hep mutfakta yer almayı seçenlerdenim. Ancak sektörümde bu kadar üretken olmamı sanat kültür projelerinde yer almaya borçuluyum. Bu nedenle Sanat Karavanı benim için bir oyun bahçesi!

Tugay İlik

Yazılım Geliştirici

Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden birinde 2015 yılından bu yana Senior Front End Developer olarak çalışmaktayım.

Mimar Sinan GSÜ- Sanat Tarihi bölümü mezunuyum. Uzun süredir kültür – sanat editörlüğü ve yazarlığı yapmaktayım. Bizler ki bir tragedyanın ortasında haykırıyoruz dünyaya. Sanatın, bir var olma savaşı olduğunu bilerek sanatı bir direnç biçimi haline getirmeliyiz. Sanatın, yüksek zümrede dolanan bir hiyerarşi olmadığını anlatabilmeyiz herkese. Ve sokaklara ulaşabilmeliyiz. Huzursuz ruhlara biraz şiir, biraz müzik iyi gelir derim. Elimizde bir kitap, dilimizde bir türkü ve yalın ayak kırlara koşmalıyız. “Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır” Tarkovsky
Tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

İçimizin imârını sanat vesilesiyle yapabileceğimize inanıyorum. Kendi hikayemi didik didik ederken başkalarına da anlatacak hikayeler biriktiriyorum. Bu yüzden 2015 yılından beri Sanat Karavanı ailesinin içerisindeyim. Aynı zamanda hukuk fakültesi mezunuyum. Tanpınar’ın dizeleri ile bitireyim: Rahatını bozduk zavallı bir taşın / eşyanın uykusundan uyandırdık / varlığın çarkına takıldı hiç yere.
Tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra, bu ekolden kopamadim ve hala devam eden yüksek lisans eğitimimi Sinema alanında sürdürmekteyim. Filmlerin ve anlatıların sanatın içine, göstergelere dolu bir yolculuk olduğuna inanıyorum ve de imgelerin bizim bütün duygularımızı tetiklediğini düşünüyorum. Bu noktada anlamlandırdıklarımı ve de gördüklerimi naçizane paylaşma arzusu içindeyim, tıpkı Anthony Burgess’ın dediği gibi; “Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…”

Başkent Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Master derecemi de tamamladıktan sonra profesyonel hayatımı yüksek mühendis olarak devam ettirmekteyim. Bilimin ve sanatın toplumlar için her zaman bir yol gösterici olduğu ve tüm kesimlerce benimsenmesi gerektiğini düşünerek 2015 yılında Sanat Karavanı ailesine dâhil oldum. Uzun yıllar jimnastik branşıyla uğraştıktan sonra okul hayatım nedeniyle spor yaşantıma son verdim. Şu an aktif olarak tenis oynayarak içimdeki spor aşkını devam ettirmekteyim. Kitap okumayı hobi olarak değil, onu bir yaşam biçimi olarak niteleyenlerdenim. Amatör olarak resim yapmaktayım, deli bir kedi sevici olup İskandinavya aşığıyım.
Tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Üniversite 3. sınıfta tamamen iyi niyetle başladığım turizm sektöründe profesyonel olarak 16. yılımı tamamlıyorum. Hafta içleri kurumsal ve başarılı iş hayatındaki Didem, haftasonları kendini bir nevi Lara Croft gibi hisseden Didem’e dönüşüyor. Ben de sizlerle Ocak 2018’den itibaren, motorsikletle ilgili seyahatlerden, zirve tırmanışlarına, haftasonu kamplarından günübirlik kaçışlara kadar birçok keyifli macerayı paylaşıyor olacağım.

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Şu an İngilizce Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Mezun olduğum bölümün üzerimde bıraktığı etkiden dolayı edebiyat ve sanattan hala kopamadım. Kılıcın keskin yüzünde yürümek olan sanat; benim için gerçekliğe tutulan bir aynadan ziyade onu şekillendirmek için kullanılan bir çekiç görevi görüyor. Ayrıca üniversite yıllarımda uğraştığım tiyatro ve pandomim sanatı tiyatroya olan sevgimi beslemiş ve hala tiyatro oyunlarının alt metinlerindeki izleri sürmeme neden olmaktaktadır. Hayatın anlamını hala kitaplardaki alt metinlerde, cümlelerdeki sözcüklerin harflerinde aramaya devam ediyorum. Bulabildiğim ya da farkedebildiğim sanatsal güzellikleri de dilim döndüğünce, kalemim izin verdikçe siz değerli okurlarımıza ulaştırmaya çalışıyorum.
Tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Birkaç yıl Turizm sektöründe çalışmama rağmen, edebiyat üzerimdeki etkisini asla kaybetmedi. Her geçen gün yazı yazmaya daha çok bağlandım. Önce kendi bloğumu açtım. Paylaşmanın verdiği hazzı ve huzuru anlayınca da Sanat Karavanı imdadıma yetişti. Sanatın etkisi birçok şeyden daha baskın geldi. Bir buçuk sene IKSV bünyesinde çalışınca sanata bakış açım pekişti. 11 yaşımdan beri koristlik yapıyorum. Hep müzikle iç içeyim. Bu hayatın müzikle ilgili olan kısmına kilise korolarında parçalar seslendirerek devam ediyorum. Aynı zamanda seyahat etmekten müthiş haz duyuyorum. Fırsat varken gezmemenin, vakit kaybı olduğunu düşünenlerdenim.

Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenimime devam etmekteyim. “İnsanın çocukluğu kaderini belirler.” Yaşamım kendi anlamını ilk olarak bu cümleden almaya başladı. Çok küçük yaşta babamın kitap & kırtasiyesi sayesinde kitaplarla tanıştım ve o günden beri hiç ayrılmadım. Kitaplar bende her geçen gün biraz daha büyüyen bir tutku olarak var oldu. Görünen o ki bu tutku yaşam boyu devam edecek