Emin Alper, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nin Büyük Sanat Ödülü’ne Layık Görüldü!

Yönetmen ve senarist Emin Alper, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi tarafından verilen Büyük Sanat Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.

Tepenin Ardı ve Abluka filmleriyle Büyük Sanat Ödülü’ne layık görülen Alper’e, Berlin’de düzenlenen ödül töreninde Belediye Başkan Yardımcısı Klaus Lederer tarafından ödülü takdim edildi. Ödülün Türk yönetmen Emin Alper’e verilme gerekçeleri ise ”her iki filmini olağanüstü bir sinema diliyle perdeye yansıtması, kahramanlarının iç dünyalarından yola çıkarak görüş ayrılıklarının hakim olduğu Türk toplumunda yaşanan günlük şiddet ortamında derin anlamı olan bir tablo oluşturmayı başarması” olarak açıklandı.

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Sanat Ödülü daha önce Aki Karusmaki, Andrey Zvyagintsev, Claire Denis, Peter Watkins gibi önemli yönetmenlere verilmişti. Emin Alper Türkiye’den bu ödüle layık görülen ilk isim oldu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Ünlü Tenör Jose Carreras Son Kez İstanbul’a Geliyor!

Tüm zamanların en büyük tenorlarından, “3 Tenors”ün efsanevi ismi Jose Carreras ‘Final World Tour’ kapsamında son kez İstanbul’a geliyor. CnnTürk'te...

Kapat