En Uzun Kelime Yarışmasında Türkçe Birinci Oldu!

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan ve Türkçe’nin de aralarında bulunduğu 10 dilde yayın yapan Euronews kanalı ‘en uzun kelime’ yarışması düzenledi. Yarışmanın kazananı ise 75 harfle Türkçe oldu.

Euronews’de çalışan farklı ülkelere mensup gazetecilerden, kendi dillerindeki en uzun kelimeyi bulup, kamera karşısında telaffuz etmeleri istendi.

75 harfle kazanan Türkçe kelime:

‘Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz.’

Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadaki en uzun sözcükler 30 harfin altında kaldı. İspanyolcadaki 23 harfli ‘electroencefalografista‘ sözcüğü, elektroenselogram (beyin dalgaları çizelgesi) yapan sağlık çalışanlarını tanımlıyor. Fransızcadaki 25 harfli ‘anticonstitutionnellement‘ kelimesi anayasa ya da usulle ilgili kurallarla uyumlu olmayan bir şeye atıf yapıyor. İtalyancadaki 26 harfli ‘precipitevolissimevolmente’ ise bir zarf ve mümkün olduğunca hızlı anlamına geliyor.

Kaynak: T24

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

1 Comment

  1. Jerfi

    15 Haziran 2017 at 13:44

    ‘Sığır etiketleme gözleme yasası’ anlamına gelen ‘Rindfleischetikettierungsueberwachungsaufgabenuebertragungsgesetz’ Almanca sözcüğü niye atlamışlar! 63 kelime… Yoksa yarışma Almanlar’a kapalımıy dı…

    İlginç!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Gaye Ateş

  2005 yılında resim ve özgün baskı alanlarında çalışmaya başladım. Resim yaparken sadece doğadan esinlenirim. Bu doğa içerisinde yapay dediğimiz,...

Kapat