Erkek Bedeninin Seyirlik Nesne Haline Dönüşmesi : Michal M.Bruntal

Kadının, yıllar boyunca sanat nesnesi olarak kullanımı, “belirli estetik görüşü göre hep normal” kabul edildi. Bu algı hiyerarşisinde erkek ise;  çirkin, estetik ve çekici olmayan bir birey olarak sanatın dışına itildi. Son dönemde değişen kurallarla beraber, erkekleri de sanatın farklı alanlarında görmek mümkün. Bu gelişimle, erkeğinde metalaştırılması kaçınılmaz bir gerçek.

Aslında bu süreç, 1956 yılında Londra’da açılan “İşte Yarın” başlıklı sergide yer alan Richard Hamilton’ın “Bugünün evlerini bu denli farklı kılan, bu denli Cazip kılan nedir?” adlı kolaj çalışmasından beri devam ediyor. Geleneksel cinsiyet rollerini yeniden üreten çalışmada, erkeğin kadın gibi seyirlik bir nesne halinde görülmesi oldukça ironiktir!

richard-Hamilton

Michal Macku Bruntal, bu algı hiyerarşisinin dışına çıkarak erkek modellerle, soyut temeller üzerinden, güçlü sanatsal imgeler yaratıyor. Çekoslovakyalı sanatçı, bu yaratım sürecine; 1989 yılında “Gellage” adını verdiği kendi fotoğrafik tekniğini kullanarak başladı. Orijinal görüntüler üzerinde; kağıt, jelatin, şeffaf plastik madde kullanarak güçlü fotoğraflar elde etti. Erkek bedeni, kendi varlığıyla sanatsal devinimli başka bir boyut kazandığı kesin.

Michal-Machu-Bruntal

İnsan vücudu, soyut çalışmalar için oldukça verimli bir alan. Yeni keşifler için sürekli bana yeni bilgiler verir. Ben, ahlak ve özgürlük meseleleriyle ilgilenirim. Aslında çalışmalarıma somut niyetle başlarım. Ancak iş sonuca geldiğinde, her şey çok farklıdır. Her görüntü, gerçek zamanla esaret altındadır.  Kullandığım teknik sayesinde, görüntüleri özgür bırakırım.  İnsan vücududa, bu özgürlükten nasibini alır. Benim tarzımda, klasik fotoğrafçılığa göre ekstra bir şey vardır ve bu bir yapıdır. Manipüle halinde oluşturduğum çalışmalara, son şekillerini ellerimle veririm. Fotoğraflarla temas halinde olmak çok önemlidir.

Michal-Machu-Bruntal

033-Michal-Machu-Bruntal

Michal-Machu-Bruntal

Michal-Machu-Bruntal

Michal-Machu-Bruntal

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sumru Yavrucuk’un Tek Kişilik Oyunu Baba Sahne’de!

Başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk, tek kişilik oyunu 'Shirley' ile Baba Sahne'de izleyici karşısına çıkıyor. Günlük hayatının sıkıcılığı içinde kaybolmuş ve...

Kapat