Fabien Merelle: Gerçek mi Rüya mı?

Fabien-Merelle-Gercek-Mi-Ruya-Mi-Kapak-Gorseli

1981 yılında Fransa’da dünyaya gelen Fabien Merelle, siyah mürekkep ve suluboya kullanarak yaptığı çok detaylı çizimleriyle bizi gerçek dünya ve bilinçaltımız arasında bir yolculuğa çıkarıyor. İlk bakışta bize sadece gerçek ve bilindik imgelerden oluşuyormuş gibi gelen çizimlerine ikinci kez baktığımızda, çocukluğumuzdan beri gördüğümüz kabusların veya bilinçaltımızdaki korkuların kağıda dökülmüş hali olduğunu fark ederiz.
Bu sürreal dünyada ana karakter olarak genellikle çıplak veya pijamalı haliyle dev böceklerin saldırısı altında veya köpekler tarafından bir av gibi parçalanırken kendini resmeden Merelle, aslında endişe ve korkularımızı, içinden çıkamadığımız durumları veya bir türlü uyanamadığımız kabusları ilişkilendirebileceğimiz eserleriyle daha büyük bir kitleye hitap eder.

Fabien-Merelle-Gercek-mi-Ruya-mi-1

Fabien-Merelle-Gercek-Mi-Ruya-Mi-2

Fabien-Merelle-Gercek-Mi-Ruya-Mi-4

Fabien-Merelle-Gercek-Mi-Ruya-Mi-5

Fabien-Merelle-Gercek-mi-Ruya-mi-5

Fabien-Merelle-Gercek-Mi-Ruya-Mi-7

En önemli eserlerinden biri olan ‘Pentateuque’, sırtında bir fili dengede tutmaya çalışan Merelle’i gösterse de aslında bize biçilen çeşitli rolleri yerine getirmeye çalışırken hissettiğimiz baskıları ifade eder.

Fabien-Merelle-Gercek-Mi-Ruya-Mi-8

Normal bir insanın bir fili taşıyabildiği fantastik dünyayı gerçekliğe taşıyan bu eserin 5 metrelik dev heykeli 2013 yılında Hong Kong’ta da sergilenmiştir.

Fabien-Merelle-Gercek-mi-Ruya-mi-8

Halen Paris’te yaşayan sanatçının diğer eserlerine https://www.tumblr.com/tagged/fabien-merelle adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
hocalarin-hocasi-halil-inalcik-vefat-etti-kapak-gorseli
‘Hocaların Hocası Halil İnalcık’ Vefat Etti

26 Mayıs 1916'da İstanbul'da doğan ve aralarında Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da bulunduğu birçok tarihçiyi yetiştiren ve bu nedenle de...

Kapat