Fantastik Evrenin İllüstratörleri

J.R.R. Tolkien’ın hayatlarımıza “Orta Dünya”yı getirmesi ile dünyaya başka bir gözle bakmaya başladık. Daha büyülü ve ilahi bir bakış ile. Şüphesiz Tolkien yaratıcılığımızı -özellikle onun kitapları ve filmleri ile büyüyen nesil için- etkilemiştir. Alan Lee ve John Howe ise bu büyülü evreni resimleyerek bizim dünyamıza uyarlayan iki muhteşem illüstratör olarak karşımıza çıkıyor!

Öncelikle bu iki illüstratörün kim olduklarından bahsedelim. Alan Lee kitap illüstratörü ve film konsept tasarımcısıdır. İngiliz doğumlu olan sanatçı günümüzde de ailesi ile birlikte İngiltere’de yaşamaktadır. Birçok fantastik kitaba illüstrasyon yapan sanatçı başta Tolkien’in 1995 basımı “Yüzüklerin Efendisi”,  1999 basımı “The Hobbit” ve 2007 basımı “The Children of Húrin” olmak üzere Faeries (Brian Froud),  Lavondyss (Robert Holdstock), The Mabinogion, Merlin Dreams  (Peter Dickinson) gibi birçok kitapla beraber çalışmalarını sergilemiştir.  Sulu boya ve kara kalem çizim, sanatçının en yaygın kullandığı yöntemlerdir.

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (2)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (3)

John Howe Kanada doğumlu kitap illüstratörüdür. Liseden mezun olduktan sonra eğitimine Fransa’da “École des Arts Décoratifs” devam etmiştir. Peter Jackson’ın “Yüzüklerin Efendisi” film üçlemesinde Alan Lee ile ortak olarak çalışan Howe ayrıca 1996 ile 2003 yılları arasında “The Lord of the Rings”, “The Hobbit” ve “The Silmarillion” kitaplarının haritalarını yeniden resimlemiştir. Sanatçı ayrıca C.S. Lewis’in “Narnia: The Lion, the witch and the wardrobe” kitabı için illüstrasyon yapmış, Robin Hobb gibi diğer bir çok fantastik tür yazarının kitapları için illüstrasyon yapmıştır.

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (4)

İkili “The Lord of the Rings” serisi ile yakaladığı başarı sonucu “The Hobbit” film üçlemesinde de beraber çalışmıştır.

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (5)

“The Hobbit: Battle of Five Armies” Alan Lee

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (6)

“The Hobbit: Unexpected Journey” Goblin Tünelleri, John Howe

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (1)

Lee ve Howe, “The Hobbit”

Özellikle “The Lord of the Rings” üçlemesini ve “The Hobbit” üçlemesini izlerken her karede John Howe ve Alan Lee’nin çalışmalarını görmek mümkün. Howe ve Lee’nin daha başarılı oldukları alanlar birbirinden farklı olduğundan buna göre bir iş bölümü içinde yürütmüşler çalışmalarını. Howe daha çok karakter çizimleri ve eşya çizimi konusunda başarılı olduğu için sanatçı; filmde yer alan kılıçlar, orklar, elfler gibi sahnelere imza atmıştır.

Lee ise daha çok yer ve coğrafya konusuna eğilmiş ve bu konuda çok önemli çizimlere imza atmıştır. Örneğin “Gondor, Rivendelli Shire” gibi yerlerin çizimleri sanatçıya aittir.

Alan Lee’nin Çalışmalarından Seçmeler 

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (7)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (8)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (9)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (10)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (11)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (12)

 

John Howe’ın Çalışmalarından Seçmeler

 fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (13)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (14)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (15)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (16)

fantastik-bir-dunyanin-illustratorleri (17)

Güntülü Akkaş

Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Maceraperest bir sanat aşığı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Ev mi Fabrika mı?

“Loft mimari” yani eski fabrikaların, imalathanelerin, depoların değerlendirilerek yaşam alanına dönüştürülmesi giderek her kesimin ilgi ve beğenisini kazandı. Birçoğumuzun hayali...

Kapat