Farklı Dillerden İstanbul Gazeteleri ‘Çoğul İstanbul Medyası’ Sergisinde

Geçmişten bu yana İstanbul’da farklı toplulukların kendi dillerinde çıkardıkları gazeteler ‘Çoğul İstanbul Medyası’ isimli sergide görülebilecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde süren ve tarih bölümünden Bülent Bilmez’in koordinatörlüğünü yaptığı proje kapsamında bir araya getirilen gazeteler, DEPO İstanbul’da 24 Şubat-18 Mart tarihlerinde sergilenecek.

Sergilenecek gazeteler, kentte yayınlanan ve çeşitli halkların dillerin yayınlanan örneklerden oluşuyor.

Sergide ayrıca bazı gazete ve dergilerin merkezlerine gidilerek çekilen videolar da izlenebilecek.

‘Çoğul İstanbul Medyası’, hazırlayanlar tarafından şu sözlerle anlatılıyor: “1908 yılında kurulan, İstanbul’un yaşayan en eski gazetesi Jamanak’tan, dünyanın Ladino dilindeki tek haftalık yayını olan El Emaneser’e, Hemşinlililerin dergisi Gor’dan, Çerkeslerin sesi Jineps’e, Kürtlerin 25 yıllık edebiyat dergisi Nûbihar’dan, İstanbul’un yaşayan en eski Rum gazetesi Apoyevmatini’ye dek geniş bir medya yelpazesini izleyiciyle buluşturacak olan sergi, farklı kültürlerin birbirleriyle iletişimine katkıda bulunurken, diğer yandan izleyicilere İstanbul’un kültürel çoğulluğunu bütünsel olarak görme imkânı sağlayacak.”

Kaynak: Diken

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Gotik Anlayışın Uzanışı: Avrupa Katedralleri

Piskoposluğun merkezi olan Katedraller, diğer dini yapılara karşın büyüklüğü ve ihtişamıyla ayrı bir yere sahiptir. Gotik anlayışın mimari ifadesi olan...

Kapat