Fazıl Say, Uluslararası Beethoven Ödülü’nü Almanya’da Düzenlenen Törenle Aldı!

Dünyaca ünlü piyanist ve bestekar Fazıl Say, Uluslararası Beethoven Ödülü’nü Almanya’da düzenlenen törenle aldı.

Beethoven Akademisi tarafından verilen Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülü; Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen törenle Fazıl Say’a takdim edildi.

Törene katılan Fazıl Say, salondaki davetliler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Ödülü almaktan onur duyduğunu belirten Fazıl Say, duygularını esprili bir dille, “Yaşamım boyunca 50’den fazla ödül aldım ama hepsi kırıldı. Kedim hepsini aşağı atıyor. Bu güzel ödül içinse cam muhafazalı bir bölüm ayırdım. Beethoven ödülü sağlam kalacak” sözleriyle ifade etti.

Gecenin devamında ünlü piyanist, Aşık Veysel anısına bestelediği Kara Toprak adlı eserini çaldı. Fazıl Say layık görüldüğü ödül ve düzenlenen tören hakkında ise şu açıklamalarda bulundu: “Beethoven Uluslararası Ödülü tabii müzik camiasının en önemlisi, her müzisyen için büyük gurur kaynağı. Sadece Beethoven yorumcusu veya bestecisi olduğumuz için değil, Beethoven’ın ideallerini de kapsayan bir ödüldür. Biliyorsunuz dostluk, kardeşlik, özgürlük, barış gibi idealleri olan bir besteciydi. Dolayısıyla çok mutluyum ben bu akşam burada. Çok da güzel, her tür müziğin, her canın katıldığı bir müzik gecesi oldu. Tamamen dolu binlerce kişinin seyrettiği bir gece oldu.”

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İnternetten Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü 10 Müze

Dünyada gidip de yerinde görme imkanınızın olmadığı, birbirinden kıymetli eserlere sahip müzeler, gelişen teknoloji sayesinde sanal olarak da gezilebiliyor. Farklı...

Kapat