Filmlerin Gizli Yanı: Hans Zimmer

hans-zimmer

Bir filmde hissedilen, uzay boşluğuna denk karın boşluğu ise muhtemelen müzikleri Hans Zimmer’e aittir. Hans Zimmer, filmin içine girmeniz için bir pencere yaratıyor ve bu sayede yeni bir dünyaya dâhil oluyorsunuz. Interstellar’da filmin ütopik dünyası ile bütünleşmemizi sağlayan tüm besteler de kendisine aittir, yılların kült filmi Rain Man’de empatiyi bize geçiren de…  Müziklerin filmler üzerindeki etkisi ne kadar yadsınamaz bir gerçekse Hans Zimmer’in bu alandaki başarısı da aynı şekildedir. Bazen düşündüklerinizi ifade edemezsiniz de kelimeler kifayetsiz kalır ya, Hans Zimmer dinleyince tam olarak öyle hissediyorsunuz. Çoğu eseri sadece filme bağlı yaşamıyor, filmin önüne geçiyor. Uçup giden sahnelerden geriye hisleriniz, hissettiklerinizin yüksekliği kalıyor. Müzisyenimizin Türkiye’deki başlıca yeri ise ana haber bültenleri. Eserlerini fon müziği olarak duymamız pekâlâ mümkünken  Zimmer, tüm dünyada oldukça saygın bir yere sahiptir.

İşbirliklerinden popüler kültürün başlıca ürünleri çıkmışsa da duyguları öznelleştiren başarısı takdirimizi kazanmıştır.  Müzikal bir kimlik oluşturmuş ve bunu imza gibi kullanmıştır. Bilmeseniz bile ona ait olan bir eseri tanımanız olağan. Çoğu sinema filminde müzikal başarısı ile filmlerin önüne geçen Hans Zimmer’in müziklerine imza attığı bazı filmler ve soundtrackleri ise şöyle:

Interstellar

Inception

Gladiator

Batman Begins

The Dark Knight Rises

The Last Samurai

Sherlock Holmes

Angels & Demons

Hannibal

Rain Man

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Almanya'nın Savaşta Yıkılan Kaleleri 2
Almanya’nın Savaşta Yıkılan Kaleleri

Gotik dönem mimari en güzel örneklerine sahip Almanya'nın II.Dünya Savaşın'da yok olan katedralleri, kaleleri ve köprüleri... Günümüz teknolojisiyle yıkılanlar yeniden...

Kapat