Fırça Darbelerinden Nörolojik Teşhis!

Liverpool Üniversitesi’nde Alex Forsythe tarafından yürütülen bir çalışma, 80 yaşında alzheimer teşhisi konulan soyut ekspresyonist ressam Willem de Kooning gibi sanatçıların zaman içinde değişen fırça darbelerinden nörolojik bazı hastalıkların teşhis edilebileceğini ortaya koydu.

Artfulliving’de yer alan habere göre, Doktor Forsythe içlerinde Kooning’in de olduğu Claude Monet, Pablo Picasso, Marc Chagall, Salvador Dali, Norval Morrisseau ve James Brooks gibi isimlerin toplam 2092 tablosunu inceleyerek sanatçıların beyin aktiviteleri ile tablodaki çizgi ve kırılmalar arasındaki ilişkiyi açığa çıkardı.

Tekrar eden desenlerin ve geometrik şekillerin arttığı Monet, Picasso ve Chagall gibi ressamların hiçbir nörolojik rahatsızlığı olmadığı anlaşılırken, bu aktivitenin önce artıp sonra azaldığı Morrisseau ve Dali’nin parkinson hastası olma ihtimalleri olduğu ortaya çıktı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Sundance Film Festivali’nde Gösterilecek Kısa Filmler Online İzlenebiliyor!

19 Ocak'ta başlayacak olan 'Sundance Film Festivali'nde gösterilecek olan çok sayıda kısa filmden üçü internet üzerinden izlenebiliyor. Beş farklı kategoride...

Kapat