Şu an Okuyorsun
Fotoğraf Bir Adanma Biçimidir / Artur Pastor

Fotoğraf Bir Adanma Biçimidir / Artur Pastor

Artur Pastor 50’lili yıllarda çektiği Portekiz fotoğraflarıyla, kaybolmuş bir dünyanın nostaljisini gözler önüne serdi. Geleneksel değerlere vurgu yapan sanatçı, oluşturduğu kompozisyonlarla fotoğrafa sosyal ve şiirsel bir boyut kazandırdı. Manzara, portre fotoğraflarında eklektik bir üslup benimseyen sanatçı, böylelikle eski bir kimliğin direngençliğini tekrar ortaya koydu.

Poster bütün Porterkiz’i 1940’lardan 1990’lara kadar sistematik olarak fotoğrafladı. Köylü halkı, balıkçıları, işçileri, çocukları kısacası gündelik yaşama dair pek çok şeyi samimi bir üslupla kadrajına sığdırdı. Onun kadrajındaki işçiler, sömürünün sosyal yapıya nasıl sindiğini de açığa çıkarıyordu. Tarlada çalışan kadın işçiler, çocuk işçiler bu sömürünün tanıklığı niteliğindeydi.

Artur Pastor’un eserleri ne politik ne de ahlakidir. Kurgusal yapıdan uzak güçlü ışıkla oluşturduğu fotoğraflar, etkileyici bir bütünlükle doğal olana eşlik eder. Kireçle boyanmış evlere bilinçli bir şekilde sindirilen ışıkla, zıt bir atmosfer yaratılmış ve estetik bir görselliğin ön plana çıkması sağlanmıştır. Pastor için fotoğraf bir adanma biçimidir. Sanatçı, bir ülkenin maddi ve manevi yapısını tasvir ederken var olan yaşamın skalasına olabildiğince uzanmıştır. 50 yıl boyunca arşınladığı Portekiz sokakları, bir ülkeye adanmışlığın göstergesidir.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır