Fotoğraf Fotoğraftır Arkasında Bir Duygu Yoktur / Alex Stoddard

Henüz 16 yaşında başladığı fotoğraf serüveninde, büyük etkiler uyandıran Alex Stoddard, insan ve doğanın gücüne inanarak fotoğraf sanatına farklı bir dokunuş getiriyor.

Alex Stoddard, fotoğrafçılığa evinin bahçesinde ve ormanda kendi fotoğraflarını çekerek başlamış. Şuan 23 yaşında olan Alex, portre fotoğraflarında gerçek üstü izlenimler bırakmak için bireyin deneyimleri ve duygu dünyasına girerek bunları birer ifade biçimine dönüştürüyor.

Alex-Stoddard

“İlham, bireyin kolektif bir biçimde oluşturduğu deneyimden gelir. O zaman önemsiz gibi görünen kısacık bir an, gün gelir hatırladığınızda sizde büyük etkiler uyandırır. Tıpkı benim çocukluğum gibi. Çalkantılı bir çocukluk döneminde birçok şeyden, fotoğraf deneyimi oluşturabilirsiniz. Belki unutamadığınız bir ses, bir koku ya da gördüğünüz bir şey sizin kendi ilhamınızı oluşturabilir.”

Alex-Stoddard

“İyi bir fotoğraf için; mekanı, modeli, giysiyi ve rolleri önceden belirlemeniz gerekir. Bu plan, işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Portre fotoğrafçılığı, kişinin benzerliğini yakalamaya dayanır. Arkasında hiçbir derin güç ya da duygu yoktur”

Alex Stoddard

“Ben, çoğu zaman kavramsal fotoğraflar yaratmaya çalışırım. Fotoğrafçılıkta nereye gitmek istediğimi bilmiyorum, bu yüzden belki de bir fotoğrafın beni nereye götüreceğini görmek için o fotoğrafın peşinden gidiyorum.”

Alex-StoddardAlex-StoddardAlex-StoddardAlex-Stoddard

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Tarih Canlanıyor: Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

İş adamlarının müze kurmaya yönelik girişimleri, memnuniyet verici bir biçimde devam ediyor. Bunların arasında “tarihi canlandıran” bir girişim ön plana...

Kapat