Şu an Okuyorsun
Fotoğraf Özgür ve Korkusuz Ruhların İşidir / Alex Majoli

Fotoğraf Özgür ve Korkusuz Ruhların İşidir / Alex Majoli

1990 yılından bu yana profesyonel foto muhabiri olan Alex Majoli; çatışma bölgelerini, sürgünleri, sömürülen insanları derin bir trajediyle fotoğraflara yansıttı. Onun fotoğraflarında dikkat çeken unsur, gittikçe karanlığa dönüşen insanlardır. Derin kontrastlardan yararlanılarak oluşturulan gölgelemelerde bireyin yitişine tanık oluruz.

“Dünyanın bu bölgelerinde her şey yitip gitmiş; insanlar, ağaçlar, kayalar…”

Alex Majoli; Yunanistan’daki sığınmacıları, Afganistan’daki Taliban rejimin çökmesini, Irak’ın işgalini fotoğraflarken; dünya tarihine geçecek pek çok önemli kareyi, birer belgeye dönüştürdü. Güney Amerika’da liman şehirleri üzerine çalıştı ve sömürülen işçilerin yaşamlarını anlattı. keçiören escort

Majoli’nin fotoğraflarına sinen Barok etkisi daha ilk bakışta hissedilir. Özellikle belgesel çekimlerindeki karanlık yapı, Caravaggio’nun resimleri gibidir. Fotoğraflarında dsiplinlerarası etkileşimden en iyi şekilde yararlanan sanatçının eserlerinde, İtalyan yönetmen Antonioni’nin etkisi de bir imgelem olarak karşımıza çıkar.

“Renkli fotoğraf çekimi benim için çok zor, bu yüzden desenleri gerçekliğin bir parçası olmaktan çıkarıyorum. Daha çok Barok bir resimdeki renklere bakıyorum.”

Ayrıca Bakınız

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır