Fotoğraf Resimler

Fotoğrafı resim çizer gibi çeken Noell Oszvald kendisini: “Ben, 24 yaşında Macar bir görsel sanatlar sanatçısıyım. Fotoğrafı, yarattığım görsellerin bir kaidesi olarak kullanıyorum. Ben bir fotoğrafçı değilim.” diye tanımlıyor. Resim çizer gibi denilmesinin sebebi, hayatın içinde gördüğü şeylerin fotoğrafını çekmek yerine, tıpkı bir ressam gibi fotoğrafını çekmek istediği şeyleri kurguluyor olması. Fotoğraf çekmeye, bir şeyler yaratmak istediği; ancak resim çizebilmek gibi bir yeteneği olmadığı için başladığını belirten Ozsvald, genç yaşına ve fotoğrafçılığa yeni adım atmış olmasına rağmen dünya çapında birçok kişinin ilgisini çeken fotoğraflar çekiyor. İlhamını uykuya dalmaya çalışırken, müzik dinlerken, film izlerken yani yaşamın içinde bulduğunu söyleyen sanatçı, renkleri ‘dikkat dağıtıcı’ bulduğu için fotoğraflarını siyah-beyaz çekmeyi tercih ediyor.

fotograf-resimler-1

Ozsvald’ın en çok ses getiren çalışması: Prejustice (Önyargı) insanı oldukça derinden etkileyen bir fotoğraf. Üzerine yazılacak, söylenecek çok fazla şey var. Sanatçıysa kendi eseriyle ilgili: “Önyargıyla ilgili çalışırken, yargılanmaktan korktum. Ne kadar da ironik!” demiş. Fotoğrafa bakınca, tek bir şey görmek mümkün değil. İlk bakışta bile gözünüze onlarca detay çarpıyor ve onların bu kadar başarılı bir araya getirilebilmiş olmasına şaşırıyorsunuz.

fotograf-resimler-2

Ozsvald, sanatçıların insanlara eserlerine bakarken ne görmeleri gerektiğini söylemeleri fikrine karşı çıkıyor ve herkesin bir sanat eserine bakınca onu kendine göre yorumlaması gerektiğini düşünüyor. Dolayısıyla çektiği fotoğraflara koyduğu başlıklar dışında başka bir açıklama yapmıyor; fakat fotoğraflarına etkileyici başlıklar koymayı da ihmal etmiyor.

fotograf-resimler-3

fotograf-resimler-7

fotograf-resimler-4

fotograf-resimler-5

fotograf-resimler-6

fotograf-resimler-8

Sanatçının daha fazla fotoğrafına bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.flickr.com/photos/noellosvald/

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Nobel Komitesi Bob Dylan’a Ulaşamıyor!

İsveç Akademisi tarafından verilen 'Nobel Edebiyat Ödülü' kazanan Bob Dylan'a ulaşılamıyor. Amerikalı müzisyen, geçtiğimiz günlerde kazandığı 'Nobel Edebiyat Ödülü'ne dair...

Kapat