Fotoğraf Yaşamın Ruhudur/ Garcia Rodero

 ‘Kelimeler, imgenin görsel halidir.’

Geleneksel ritüelleri fotoğraflama adına16 yıl boyunca farklı ülkeleri gezen Cristina Garcia Rodero; tutkuyu, acıyı, aşkı, öfkeyi ve mizahı insan davranışları üzerinden fotoğraflara yükledi. Hikâyecilik geleneğinden gelen Rodero,  ilk olarak pagan inanca sahip insanları kadrajına aldı ve onların ayin sırasındaki davranışlarını yalın bir gerçeklikle yansıttı.

“Dini bir ayin sırasında insan davranışlarını incelemek, bana hem psikolojik hem de sanatsal bir üretim sunuyor.”

‘Fotoğrafa başlamak istiyorsan bunu ancak yaşamla yapabilirsin’ diyen sanatçı, tüm ön yargılara rağmen voodoo ayinlerini görüntülemek üzere Portekiz, İtalya, Venezuela, Haiti ve Küba gibi ülkelere seyahat etti. Onun cesur tavrı, beraberinde birçok ödülü beraberinde getirdi ve Magnum’a kabul edildi. Rodero, sadece kültsel yansımaları değil sokaklardaki hikâyeleri de fotoğrafladı. Ülkeleri arşınladıkça farklı kültür gruplarıyla tanıştı ve deyim yerindeyse bir ‘kültür fotoğrafçısı’ oldu.

“Fark ettiğim bir şey vardı: fotoğrafçının ana düşmanı insanlar değil korku. Bir şekilde hep duran korku. Onu fethetmek için insanlarla iletişim kurmalısın. İnananlarla çok zaman geçirdim, onlarla yaşadım. Böylelikle tüm korkuları aştım.”

Rodero’yu besleyen, insanın kendine özgü doğasıdır. Parçadan ziyade bütüne odaklanır, böylelikle yaşanılan her anı-hareketi fotoğrafa yükler. Sanatçı, seyircinin gözünden değil, fotoğrafladığı kişinin üzerinden kompozisyonunu oluşturur. Böylelikle görüntü seyirlikten çıkar, yaşamın kendisi olur.

“Ben hayatı fotoğraflamak istiyorum, çünkü ruh orada gizli. “

 

 

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Mutlaka Bakınız  Küçük Nesnelerle Evde Mini Olimpiyat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dünyaca Ünlü Fotoğraftaki ‘Afgan Kızı’ Sınır Dışı Edildi!

National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry’nin 1984 yılında fotoğrafladığı ‘Afgan Kızı’ adıyla anılan Şarbat Gula, geçtiğimiz günlerde sahte kimlik belgesi taşıması...

Kapat