Fotoğrafçı Boş Gözlerle Dolanan İnsana Hayatı Gösterendir / Robert Doisneau

Fransız fotoğraf sanatçısı Robert Doisneau, uzun yıllar yaşamın dinamiklerini; mizahi ve tiyatral bir üslupla yansıttı. Gravür ve litografi eğitimi alan Doisneau ilginçtir ki, ilk önce parke taşlarını fotoğraflayarak fotoğrafçılığa başladı. Eğitimin okul dışında her yerde olabileceğini söyleyen sanatçı, farklı insanlara ulaşabilmek için Paris metrolarını sıkça kullandı.

 “İşçi sınıfı bir mahallede oturmak bana en önemli eğitimi verdi.”

Uzun yıllar boyunca sokak fotoğrafçılığına şiirsel yaklaşan Robert Douisneau, insanların eğlenceli yanlarını gerçeküstü, ama her zaman hümanist bir tavırla kaydetti.

“Hiçbir yönetmenin bulamadığı şeyi sokaklarda buluyorum.”

Doisneau’nun ironik fotoğraflarında; çocuklar, işçiler, genç âşıklar, askerler, deliler kısacası hayatın tüm karakterleri yer bulur. Siyah-beyaz zıtlığının yararlanıldığı fotoğraflardaki güçlü ışık etkisi, daha derin bir görsel üslubun oluşmasını sağlamıştır.  Bazı çalışmalarının kurgulanmış olması döneminde pek çok eleştiriyi de beraberinde getirmiştir.

“Hayat bir tiyatrodur ve ben bu tiyatroda çok eğlendim. Her zaman bir şey eğlenceli hale getirmek için çalıştık. Ayrıca yaşlanıyoruz, önemli olan meraklı olmak, merak etmeye devam etmektir.”

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Mutlaka Bakınız  Bedenini Doğaya Adayan Bir Fotoğrafçı/ Roberto Kusterle

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İçimizdeki Kardeleni Sonsuzluğa Uğurlamak / Peter Hamilton Reynolds

Hepimizin içinde vardır filizlenecek şeyler. Bazen ilham alarak başlar yeşermeye bazen de farkındalık anı gerekir insana. Yüreğimizdeki güzellikleri sulamak lazım...

Kapat