Şu an Okuyorsun
Fotoğrafla Nesnelerin Suretini Yeniden Yaratmak / Keiichi Tahara

Fotoğrafla Nesnelerin Suretini Yeniden Yaratmak / Keiichi Tahara

+13
Galeriyi Görüntüle

Dünyayla felsefik bir ilişki kuran Keiichi Tahara, nesnelerin suretine yansıyan ışığı kullanarak soyut fotoğraflar üreten bir sanatçı.  Japon fotoğrafçı, ışığı yoğun olarak kullandığı çalışmalarında; ışığı, nesneleri ya da kişileri aydınlatan bir unsur olarak kullanmaz,  onları saran, birbirine bağlayan ayrı bir morfoloji olarak tekrar yaratır.

Eserlerinde, pencereler ve şehirler, görüntünün suretini yakalama adına sıkça başvurulan unsurlardan oldu. Bu nedenle Keiichi Tahara, eserlerini genellikle pencerelerden çekilen açılarla tamamlandı. Özellikle yıllardır temizlenmeyen, kirli pencerelerden çektiği fotoğraflarla ayrı bir dünyanın temsilini oluşturdu.

Ayrıca Bakınız

Fransa’da uzun süre yaşayan ve Batı kültürüyle çok yakından ilgilenen Keiichi Tahara kentleşme dokusunu, sanat anlayışının odak noktası haline getirdi. Mekânı belli sınırlar içerisinden tasavvur etti. Işık, her daim onun alanında şiirsel bir boyut olarak yer aldı. Böylelikle, somut yapıdan soyutlaşmaya giden bir dünyanın imgesini fotoğraflara yükledi.

“Işık, tıpkı bir kumaş parçası gibi tüm benliğimi sarıyor.”

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır