Şu an Okuyorsun
Fotoğrafta Benzersiz Bir Görme Biçimi / Graciela Iturbide

Fotoğrafta Benzersiz Bir Görme Biçimi / Graciela Iturbide

Uluslararası sanat sahnesinin en önemli figürlerinden biri olan Graciela Iturbide, büyük sadelik gösteren fotoğraf imgeleriyle tanındı.  Meksika kültürünün sosyokültürel sistemlerini tüm boyutlarıyla ele alan sanatçı; “fotoğrafçı olmak dünyayı tanımak için bir bahanedir” diyerek Küba, Doğu Almanya, Hindistan, Madagaskar, Macaristan, Paris ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere seyahat etti.

1970’lerde Manuel Álvarez Bravo ile tanışan Graciela,  Bravo’dan etkilenerek yerli halkları fotoğraflamak için öncelikle Meksika ardından da Latin Amerika’ya gitti. Yine daha sonra Arizona sınırındaki Sonora Eyaletindeki göçebe balıkçıların Seri halkını fotoğrafladı. Sanatçı, Francisco Toledo tarafından Meksika’nın güneydoğusundaki Oaxaca’daki Zapotek kültürünün bir parçası olan Juchitán kasabasını fotoğraflaması için davet edildi. Bu çekimler onun ünlü olmasını sağlayan ikonik fotoğraflarından oldu.

Geaciela kimlik, cinsellik, ritüeller, günlük yaşam, ölüm ve kadınların rollerine odaklanan fotoğraflarıyla, sürekli geçiş dönemlerindeki kültürlerin görsel hikayelerini anlattı. Görüntülerinde kent-kır yaşamı ve yerli-modern yaşam arasındaki sınırı yansıttı. Josef koudelka’dan esinlenen sanatçı, günlük yaşamda şiir dediği şeyi arayarak her zaman onu çevreleyen dünyayı benzersiz bir şekilde görme biçimini temsil eden, fantastik bir görsel deneyime sahip oldu.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır