Fransız Yazar Marcel Proust’un İlk ve Tek Videosu Ortaya Çıktı!

Fransız edebiyatının önemli isimlerinden yazar Marcel Proust’un ilk ve tek videosu ortaya çıktı.

1913-1927 yılları arasında yayınlanmış ‘Kayıp Zamanın İzinde’ adlı eseriyle tanınan usta yaza Marcel Proust’un ilk ve tek görüntüsüne ulaşıldığı iddia edildi. Kanada Laval University’deki Jean-Pierre Sirois-Trahan adlı profesör, Fransız yazar Proust’un 1904 yılındaki bir düğün törenindeki görüntüsüne ulaştığını öne sürdü.

Dönemin Greffulhe kontesi Élaine Greffulhe’ün düğününde kaydedilen görüntülerde melon şapkalı, gri takım elbiseli, kalabalık içinde merdivenlerden inen adamın Marcel Proust olduğu düşünülüyor. İddia sahibi Jean-Pierre Sirois-Trahan video hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor: ”Her şey bizi onun Proust olabileceği fikrine yönlendiriyor. Ama onun gerçekten Proust olduğuna dair elimizde kesin kanıt yok. Ama ne olursa olsun, ‘Kayıp Zamanın İzinde’nin dünyasıyla ilgili değerli bir belge.”

‘Revue of Proustian Studies’ dergisinin yayın yönetmeni Luc Fraisse ise ortaya çıkan görüntüler hakkında ”Proust’ın yaşamına dair her detayı biliyoruz, o yıllarda Proust’un melon şapka giydiğini ve açık gri takım elbise giydiğini birtakım kaynaklardan biliyoruz. Çağdaşlarından bu yana Proust’u ilk gören insanlar olduğumuzu söylemek etkileyici bir şey.” açıklamasında bulundu.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Kaybedenler Kulübü’nün Devam Filmi Geliyor!

Nejat İşler ile Yiğit Özşener'i buluşturan 'Kaybedenler Kulübü' filmi, 25 Mart 2011'de gösterime girmiş ve toplam 25 hafta gösterimde kaldığı salonlarda 485...

Kapat