Freddie Mercury’nin Sesinin Mükemmelliği Onaylandı

Bilim insanları malumu ilan etti, ve Freddie Mercury’nin sesinin mükemmelliğini onayladı!

Hatırlamak isterseniz, ya da olur ya kimdir nedir bilmiyorsanız ve Justin Bieber’ın Dünya’nın bir numaralı müzisyeni olduğu yanılgısı içindeyseniz Freddie Mercury – In My Defence’i bir dinleyin, sonra da okumaya devam edin:

Bir Avusturyalı, Bir Çekyalı (Çek Cumhuriyeti, resmi adını Çekya olarak değiştirmeye hazırlanıyor, biliyor muydunuz?) ve iki İsveçli bir araya gelince fıkra değil de bilimsel makale çıkmış, hem de ne!

“Logopedik Foniatrik Vokoloji” adlı dergide bu dört araştırmacı Freddie Mercury’nin sesini analiz etmişler. Ve neden bu kadar özel bir sesi olduğunu ortaya koymuşlar. Sonuç: Mercury’nin vokal tekniği anarmoni kullanımı içeriyor.

Yani Tuvan/Moğol gırtlak vokali diye bildiğimiz, tek kişinin birden fazla ses çıkarıyormuş gibi duyulduğu bir vokal tekniği. Freddie’nin gırtlak yapısı da buna benzer bir ses çıkarmasını sağlıyormuş.

 Çalışma için Freddie Mercury’e ait arşiv ses kayıtları ve Freddie Mercury sesini taklit edebilen bir vokalist (Daniel Zanger-Borch) kullanılmış.

Vokal bilimci ve makalenin baş yazarı Avusturyalı Christian Herbst diyor ki: “Mercury’nin ses aralığının 4 oktav olduğu iddia edilse de, incelediğimiz kayıtlarda bu aralığı ölçemedik. Hatta ve hatta Mercury’nin sesi normal, sağlık bir yetişkin erkeğin sesinin olması gerektiği gibi: ne eksik ne fazla.”

Yani Mercury’nin başka bir numarası var!

Araştırmacılar üstüne üstlük Mercury’nin sesinin genel kanının aksine tenor değil, gırtlağının yapısı nedeniyle sesini tenor gibi kullanabilen bir bariton olduğu sonucuna da varmış.

Akapella kayıtlardan, Mercury’nin vokalinde bilinçli olarak kullandığı, çok çok aslan gürlemesini andıran gırtlak titreşimleri sırasında şaşırtıcı bir biçimde ortalama 7.04 Hz’lik bir modülasyon oranına (vibrato etkisi) ulaştığı ölçülmüş. Ki genellikle bu modülasyon 5,4 ve 6,9 Hz arasında değişir diyor araştırmacılarımız. Bu sesi çıkarırken diyaframın nasıl şekiller aldığını da Zanger-Borch’a saniyede 4000 kare video çekimi yapabilen bir endoskopik kamera yutturarak kaydetmiş çok sevgili bilim insanlarımız. Bu görüntüler de Mercury’nin (bu durumda, taklitçisinin) bu sesleri çıkarırkenki fizyolojisini inceleme fırsatı vermiş.

Yani özetle, Freddie Mercury’yi özel kılan şey vokal aralığı değil, Tuvan gırtlak vokal tekniğinde olduğu gibi sadece ses tellerinin değil, yalancı ses telleri (ventricular fold) olarak bilinen ve normalde konuşma ve şarkı söyleme sırasında titreşmeyen dokularını da kullanabilmesi.

Kaynak=1

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
“Koca Dünya” Adana Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’ne Layık Görüldü!

Bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Adana Uluslararası Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Festivalin 'En İyi Film Ödülü' Reha Erdem'in yönettiği Koca Dünya filmine...

Kapat