Frida Kahlo’nun 60 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Eseri Açık Artırma İle Satılacak!

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun 60 yıl sonra ortaya çıkan, Kahlo’nun bir yardımcısına hediye edilmiş olan resim, açık artırma ile satılacak.

Popüler kültür ikonu haline gelen ressam Frida Kahlo, ressam olarak tanınmasının yanı sıra inişli çıkışlı özel hayatı ve politik görüşleri ile de geniş kitlelere ulaşmıştır.

Kahlo’nun 1929 yılında yaptığı resmi ‘Kolyeli Kız’, kocası Diego Rivera tarafından yardımcılarına hediye edilmiş. Tablo, 60 yılın ardından tekrar gün yüzüne çıkarıldı. Tabloyu 60 yıl boyunca yatak odasında saklayan 90 yaşındaki kadın, yıllar sonra Stoheby’s müzayede evine vermeye karar vermiş.

Sotheby’s tarafından açık artırmaya çıkarılacak eserin 2 milyon dolara satılması beklenirken, müzayede evi sorumlularından Axel Stein, eserin çok iyi koruduğunu belirterek, “Resim çok yeni duruyor. Evin karanlık bir kısmında saklanmış ve renkleri çok canlı. Tuval üzerine yağlıboyayla yapılan resim yakınlık ve sıcaklık hissi yaratıyor.” ifadesinde bulundu.

frida-kahlo-tablo

frida-kahlo-1

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Stanley Kubrick’in Zeka Ürünü Filmi: The Shining

Stanley Kubrick'in Stephen King'in romanından beyaz perdeye uyarladığı The Shining filmi; Torrance ailesinin Rocky Dağları'nın kar yüklü eteğine inşa edilmiş...

Kapat