Geçmişten Bir Komedi ‘Şark Dişçisi’ Oyunu Kasım’da Sahnede!

Müzikli komedi oyunu ‘Şark Dişçisi’, Nilüfer Belediyesi’nin prodüksiyonuyla yenilenmiş versiyonunda UNIQ HALL’de sahnelenecek.

Şimdiye kadar pek çok ödül kazanan ve kapalı gişe oynayan oyunun yönetmenliğini üstlenen Engin Alkan, aynı zamanda Bedia Ener ile birlikte başrolde yer alıyor. 19. yüzyıl Osmanlı edebiyatının en önemli hiciv yazarlarından Hagop Baronyan’ın yazdığı oyunda Alkan ve Ener’in yanı sıra Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Mert Tiryaki, Cansu Ecem Karabulut, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz, Yüce Armağan Erkek, Ferya Soysal ve Nihan Işık da yer alıyor.

Müzikli, danslı, şenlikli bir gösteri olan oyun, zamanın İstanbul Ermenileri arasında geçen, birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikayesini konu alıyor.

Parası için evlendiği, kendinden yaşça büyük karısını her fırsatta aldatan Taparnigos’un mutsuz evliliğinin çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor. Şark Dişçisi namıyla İstanbul’da hatırı sayılır bir üne sahip dişçi Taparnigos çapkınlık ve hovardalık için kendisini Pera sokaklarına attığı bir gece öfkeli karısı Marta’nın kılık değiştirerek peşine düşmesiyle hayatının en zor saatlerini yaşar. Karısını aldattığı kadının kocası Tovmas’ın, zorla evlendirmek istediği kızının ve sarsak uşağının da araya girmesiyle işler içinden çıkılmaz bir hale gelir ve sonunda olanlar olur.

‘Şark Dişçisi’ 21 Kasım tarihinde UNIQ HALL’de izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

sark-discisi-2

sark-discisi-3

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
A Capella Boğaziçi ve 90’lar Senfonisi

A Capella Boğaziçi, 90'ların 21 şarkısını 4 dakikaya sığdırdı. Bir zamanlar herkesin diline dolanan ve unutulmayan, 90'ların şarkıları hiç bu...

Kapat