Şu an Okuyorsun
Gerçeklik Kendi Yabancı Zeminini Fotoğrafta Açığa Çıkarır / Jacob Aue Sobol

Gerçeklik Kendi Yabancı Zeminini Fotoğrafta Açığa Çıkarır / Jacob Aue Sobol

+13
Galeriyi Görüntüle

Jacob Aue Sobol,  kendine özgü, etkileyici siyah-beyaz fotoğraflarla insani duygularının evrenselliğine odaklandı. Onun fotoğraflarındaki bireylerin varlığı bir imgelemin ayırt edici özelliği gibi, estetik ve bir fırça darbesi kadar belirgin oldu.

“Siyah beyaz çalışmak her zaman daha varoluşsal sorulara ulaşmak için en doğrudan yol olmuştur. Siyah beyaz resimlerimin belirli bir yere veya zamana bağlı olmadığını hissediyorum. Kendi evrenlerini yaratıyorlar.”

1990’lı yıllarda başladığı belgesel fotoğrafçılığı Sobol’u farklı insanların dünyalarına götürdü. Grönlad, Danimarka, Tokyo, Tayland, Sibirya, Moğolistan, Amerika ve Çin gibi ülkeleri arşınlayarak; ayrıksı, yabancı-yaban olan halkların, bireylerin yaşamlarını kadraja aldı.

 “Fotoğrafçı olsam da, röntgenci olmaktan kaçınmaya çalışıyorum. Sadece bakmak için değil… Yaşamda yer almak her zaman benim tutkum olmuştur. Sokakta futbol oynayan biriyle tanışırsam, izlemek yerine onlarla oynuyorum. Caddenin diğer tarafından birine bakmayı ya da fotoğrafçı olarak “görünmez” olmayı hiç ilginç bulmadım. “

Sobol’un fotoğrafları, siyah ve beyazın benzersizliğini kusursuz bir şekilde yakalar. Görüntülerdeki cesur kontrastlar grafiksel etki yaratarak resimsel bir etki bırakır. Monokromatik fotoğraflar sadece kendi evrenlerini yaratmaz aynı zamanda izleyicilerin görüntüye gömülü olan, duygusal anlatıyı takdir etmelerini ve hoş görmelerini sağlar. Sanatçının Siyah beyaz fotoğrafları, göz ardı edilen yaşam anlarını büyütürken, gerçekliğin kendi yabancı zeminlerini açığa çıkarır.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır