Glasgow Üniversitesi’nde ‘Homer Simpson Felsefesi’ Üzerine Ders Açılacak!

Amerika’nın dünyaca ünlü televizyon dizisi The Simpsons’ın sevilen karakteri  ‘Homer Simpson’ın felsefesi üzerine Glasgow Üniversitesi’nde ders açılacağı söylendi.

Matt Groening’in Fox Broadcasting Company için yarattığı dizide,  Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin üzerinden Amerikan kültürü, toplumu, televizyonu ve farklı insanlık halleri ironik bir dille izleyiciye aktarılmaktadır.

Bilindik isimler ve felsefi akımların Homer Simpson’ın gözünden aktarılacağı dersin adı ‘D’oh! The Simpsons Introduce Philosophy’ olacak. Derste, Homer’ın her zaman yaptığı gibi, felsefe varoluşun absürt yanıyla açıklanacak. Ücreti 30 pound olarak belirlenen dersin eğitmeni John Donaldson ise ders hakkında, “Simpsonlar popüler kültürün en önemli hazinelerinden birisi, çünkü içi felsefe dolu. Aristoteles, Kant, Marx, Camus gibi önemli isimlerin fikirleri, bir çizgi film tarafından anca bu kadar saf ve tartışılabilir şekilde aktarılabilir.” açıklamasında bulundu.

homer-2

the-simpsons

 

 

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Zamana Meydan Okuyan Bir Yazar: Frances Burney

İngiliz Edebiyatı’nın güzide yazarlarından olan Frances Burney, 13 Haziran 1752’de doğmuştur. Örgün öğretime gidemeyip kendi kendini eğiten Burney, 10 yaşında...

Kapat