Göbeklitepe Ziyarete Açıldı

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul gören ve 18 aydır ziyarete kapalı olan Göbeklitepe yeniden ziyarete açıldı.

Şanlıurfa’da kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve Neolitik döneme tarihlenen Göbeklitepe, Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde 1995 yılından bu yana inceleniyor. Gizemini çözmeye uğraşan uzmanlar tarafından yürütülen kazı çalışmaları 1995 yılından bu yana önemli bilgileri gün yüzüne çıkarmayı başardı.

Çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen Göbeklitepe’de bulunan en önemli kalıntılar ise ‘T’ biçimli üstünde hayvan figürleri yer alan dikili taşlar. Ele geçirilen tüm kalıntılarla büyük önem taşıyan Göbeklitepe şu anda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Önümüzdeki yıl ise asıl listeye girebilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülüyor.

Göbeklitepe hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için:

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Van Gogh’un Hayatını Anlatan ‘Loving Vincent’ Filminden Yeni Fragman Yayınlandı!

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un hayatını anlatan 'Loving Vincent' filminin yeni fragmanı yayınlandı. Hugh Welchman’ın çektiği ‘Loving Vincent (Vincent’ı Sevmek)’...

Kapat