Göçerlerin Hayatı Belgesel Film Oluyor!

gocer-kapak

Şanlıurfa Siverek’teki Karacadağ bölgesinde yaşayan göçerlerin yaşamı belgesel haline getiriliyor.

“Kavalın Sesi” adını taşıyacak belgeselde, göçerlerin ekonomik, kültürel ve sosyal yaşantıları anlatılacak. Fotoğraf sanatçısı olan Sedat Kıran ve Güle Ertunan’ın imza atacağı belgesel için Karacadağ bölgesinde 9 ay boyunca çekimler yapılacak.

Bölgenin, doğal yaşam açısından önemli yerlerden biri olduğunu söyleyen Sedat Kıran, “Bu doğal yaşam alanlarına dair derin kültürün dokusunu işleyerek, teknolojinin gelişmesi ve kapitalist anlayışın doğal yaşamları, kültürleri yok etme anlayışıyla karsı karsıya olan Karacadağ’ın doğal yaşam kültürünün derin dokusunu belgelemek. Dünya tarihine milat olan Karacadağ ve havzasının tarih boyunca yaşam alanlarına elverişli olması birçok kültürün rengini tarih boyunca barındırmış; derin bir kültür, inancın merkezi olmuş. Günümüze kadar derin kültürleri renkleri bulmak mümkün.” açıklamasında bulundu.

Güle Ertunan ise çekecekleri belgesel hakkında, “Göçerlerin yaşamını konu edinecek belgeselde ilk olarak bu derin kültürel doku ve yaşamın izlerini işleyeceğiz. Başladığımız bu projede ilk etapta derlemeler yapıyoruz; her yaşlıyla sohbetler, hikayeler, yaşanmış hikayeleri, aşkları, dramlarını kaydediyor ve derliyoruz.” ifadelerini kullandı.

gocerler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
çin seddi
Dünya’nın Ejderhası:Çin Seddi

Dünyanın 7 harikasından biri olan, dünyanın en uzun savunma duvarı Çin Seddi'nin yapımına savaşan devletler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221) başlandı. Bu...

Kapat