Gölgeden Yansıyanlar, ‘In Shadow’ (Gölgede) Sergisiyle Eylül’de Sanatseverlerle Buluşacak!

Gölgeyi odak noktasına alarak, gölge temelli eserler üreten 6 sanatçının işleri, ‘In Shadow’ (Gölgede) adlı sergiyle 7 Eylül’de sanatseverlerle buluşacak.

Gölgeyi üretimlerinin vazgeçilmez unsuru olarak odağına almış sanatçıların, sınırsız biçim ve anlam üreten gölgeden beslenerek ortaya koydukları yapıtlar, Çukurcuma’daki C.A.M Galeri’de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Ali Cabbar, Balkan Naci İslimyeli, Mary Frank, Murat Morova, Peter Hristoff ve Serkan Yüksel’in eserlerinin yer alacağı sergi, 7 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında C.A.M Galeri’de ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Varoluşumuzun, gerçekliğimizin kanıtı gibi yanımızda duran gölgemizi -defalarca okuyup unuttuğumuz şiirler gibi- özümser, algımızın bir uzantısına dönüştürürüz; oysa gördüğümüz biçimleri de gölgeler aracılığıyla algılar ya da gözden kaybederiz.

Sanatçı ise belki de o paleolitik hafızadan hiç kopmayarak gölgeyi bir dil ve kendini ifade biçimi ya da ait olduğu karanlık olarak dönüştürebilir.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İnanmak / Herman Melville

Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından Herman Melville, beyaz balinanın peşine düşen kaptan Ahab’ın kişiliğinde insan ruhunun yenilgi ve zaferlerini çarpıcı...

Kapat