Grenoble’ye Hikaye Dağıtma Makineleri!

Özellikle şehir hayatı yaşayanların ortak sorunlarının başında gelir; beklemek, bekletilmek… Ve bu kış mevsimi ise şüphesiz içinden çıkılmaz bir hal alır. Fransa bu duruma çare olmak istemiş olacak ki, hikaye dağıtma makinesi adlı bir teknoloji harikası üretti. Peki, ne mi bu hikaye dağıtma makinesi?

fransada-hikaye-dagitma-makineleri-2

Fransa Alplerinde yer alan Grenoble kentinde, yetkililer insanların dakikalarca süren bekleyişlerini önlemek amacıyla, Fransız Short Edition şirketi ile beraber ortak bir çalışma başlattı. Kentin belirli noktalarına yerleştirilen bu hikaye dağıtma makinaları, 1, 2 ve 3’er dakikalık hikayeleri, kişilerin isteği üzerine ücretsiz olarak butonlara basılmasıyla veriyor.  Verilen bu hikayeler ise şirketin veri tabanında bulunan, yaklaşık olarak 9 bin yazarın yazdığı kısa hikayelerden oluşuyor.  Toplam 8 noktaya yerleştirilen bu makinaların yerleştirilme durumu da kentin kalabalık noktaları baz alınarak planlanmış. Oldukça etkileyici bir kültür çalışması olan bu çalışmanın turizme de katkısı olacağı düşünülüyor. Elbette kent insanı burada öncelikli sırada… Buradan ülke yetkililerimizin de bu yazı ile mesajı almaları konusunda dileklerde bulunabiliriz. Hiç kuşkusuz öncelikle metro istasyonlarına!

hikye-dagitma-makineleri-1

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

1 Comment

  1. Pingback: Teknolojik Okuma Alışkanlığı | Pınar Taşcı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bir Sinek Gibi Yalnızsın ve Yalpalıyorsun / Georges Perec

Zaman geçiyor, ama sen saati bilmiyorsun. Vakit öldürmenin bin bir yolu vardır ve hiçbiri ötekine benzemez, ama hepsi de eş...

Kapat