Güney Kurt

İsmim Güney Kurt. Tarih mezunuyum. Dövmeciliğe 10 yıl önce başladım. Başlamadan önce sürekli izledim. Şimdiye dek yaptığım dövmeden çok, başkalarının dövme yapışını izlemişimdir. Bu da haliyle daha farklı stiller denemeyi ve daha farklı stillerde dövme yapmayı doğuruyor.

Dövmenin tarihini araştırdığımda “ben hayatım boyunca kesinlikle bu mesleği yapmalıyım” dedim. Her ne kadar bizim ülkemizde dövme “sanat” olarak görülmese de (ki belgelerimizi bile sanatkarlar odasından almamıza rağmen) dövme sanatının özellikle Avrupa ve Amerika’da gördüğü değer beni biraz ümitsizliğe sürükledi.
İlk makinayı elime aldığımda heyecanlamadım desem yalan olur. Hala her dövme yaptığımda aynı heyecanı yaşarım ve o anın heyecanını müşterilerime de söylerim.Tabii onların korkacağı bir şekilde değil. Çünkü, özellikle ilk dövmesini yaptıracak olanlar internetten bir dünya şey duyup korku ve tedirginlikle o koltuğa oturuyorlar. Ben daha çok dövme yapmanın ve yaptırmanın heyecanlı ve keyifli kısmından bahsederim.
Bana göre dövme karakteri güçlendiren mükemmel bir sanat. Dövme yaparken varoluşum manalanıyor. Kendimi en özgür hissettiğim an, kendi çizimim olan bir motifi bir insanın bedenine işlemek. Çünkü o an biliyorum ki o dövme her şeyiyle bana ait. Ve ben her şeyiyle bana ait olan bir sanat eserini bir insana emanet ediyorum.Bu durum dövme sanatının en muhteşem yönü bana göre.
Müşterilerimle sohbet etmeyi çok seviyorum. Dövmeye başlamadan önce kesinlikle tanışmak isterim. Kendilerini görmek, hayallerini-planlarını dinleyip ve kendilerinin kişiliğine dair bir eser ortaya çıkarmak için bunlar gerekli diye düşünüyorum.
Her insanla bunu birebir yapamasak da birçoğuyla yapıyoruz. O karşılıklı sohbet-muhabbet, karşılıklı anlayışı ve dövme yapılırken rahatlığı getiriyor.
Dövme yapmamaya dair benim tek kriterim (reşit ve sağlıklı bünyeler için diyorum tabii) yüz bölgesidir. Dövme yaptırılmaması gereken tek bölge olarak yüzü görüyorum. Bunun dışında dövme bir sanat ilk başlarda da dediğim gibi. Sürekli yeni stiller ve yeni sanatçılar görüyorum. Her birinin eserlerini hayranlıkla izliyorum. Her birine sonsuz saygı duyuyorum.
Dövme sanatına dair en büyük hayalim ise şu, aynı şehirde yaşayan-sanatını icra eden tüm dövme sanatçılarını kuyumcular gibi belirli bir merkezde toplayıp insanlarla ve birbirleriyle iletişime daha kolay geçmelerini sağlamak. Şu aşamada bu pek mümkün değil açıkçası.
Tavsiye bazında son bir şey söylemek gerekirse dövme yaptırmayı düşünen herkesin dövme yaptıracağı dövme sanatçısının nasıl dövme yaptığını, yaparken müşterisiyle iletişimini birebir görmesini tavsiye ederim.
Sonsuz saygı ve sevgilerimle.
Mutlaka Bakınız  Melis Coşkun Başay

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
BASE’i Ziyaret Etmek İçin Son Gün!

Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmayı hedefleyen BASE, ilk sergisini Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda...

Kapat