Şu an Okuyorsun
Güzellik Kurallarını Yeniden Yazmak / Justin Dingwall

Güzellik Kurallarını Yeniden Yazmak / Justin Dingwall

+9
Galeriyi Görüntüle

Fotoğraf sanatçısı Justin Dingwall, çektiği fotoğraflarla güzellik yargılarımızı yeniden sorgulamamıza aracı oluyor. Albino ve vitiligo hastalığına sahip modelleri fotoğraflayan Dingwall, konseptleriyle tablo niteliğinde eserler ortaya koyuyor.

Dingwall, halkın güzelliği nasıl algıladığı ve tanımladığı konusunda, kendi tarzında meydan okuyor. “Albus” adlı fotoğraf serisinde kelebekler ve yılanlar, dönüşüm ve değişimin sembolü olarak, albino modellerine dayanıyor. Çalışmalarında, kontrastı sağlamak için aydınlık ve karanlığı kullanıyor. Çektiği görüntüler, izleyicilerin geleneksel güzellik standartlarını sorgulamaları ve yeniden düşünmeleri için aracı oluyor.

Çalışmalarım ırk veya moda hakkında değil, subjektif olarak güzelliği nasıl algıladığımız ile ilgilidir. Bana göre çeşitlilik, insanlığı ilginç ve güzel yapan şeydir.

Albino modelleri gibi vitiligo hastalığı olan Moostapha Saidi’yi de fotoğraflayan Dingwall, fikirlerini izleyiciye aktarıyor. “A Seat at the Table (Masadaki Koltuk)” adlı serisi ile fikirlerin ve sembolizmin, cildin derinliklerinden daha fazla olduğunu anlatıyor. Dingwall bu seride, Moostapha’nın görüntüsü nedeniyle yabancılar tarafından nesnelleştirilmesinin bir yorumu olarak; değerli taşları ve aldatıcı gözleri kullanıyor.

Vitiligo, hakkında çok şey bilmediğim bir konuydu. Ben de sanatımla dünyamı genişletmek ve olağan görülmeyen bir şeyi öğrenmek istedim. Böylece bu projeye karar verdim. Proje ile birlikte Moostapha da güç ve güven kazandı. Artık vitiligosunu bir engel olarak değil, değerli ve eşsiz bir şey olarak görüyor. Önceki çalışmalarda olduğu gibi, bu görüntülerde de güzelliği farklılaştırmayı umuyorum.

Ayrıca Bakınız

Siz de güzelliğin farklı boyutlarına Dingwall’un gözünden bakmak isterseniz, aşağıdaki seçkiye göz atabilirsiniz:

– Albus

– A Seat at the Table

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır