Haldun Dormen Yorumuyla ‘Kibarlık Budalası’ Sahnede!

Fransız yazar Moliere’in ölümsüz eseri ‘Kibarlık Budalası’, Haldun Dormen’in usta oyunculuğuyla sahnelenmeye devam ediyor.

Usta oyuncu Haldun Dormen’i yıllar sonra yeniden sahneye döndüren oyun ‘Kibarlık Budalası’, Hakan Altıner tarafından sahneye konarken oyunun koreografisini Mikel N. Vidhi, kostüm tasarımını ise Türkan Kafadar üstlendi.

Neredeyse her sözcüğünün yaşanan her durumun komik olduğu oyunda Haldun Dormen’in yanı sıra; Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Işık Selin Kuyumcu rol alıyor.

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak… Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer.

‘Kibarlık Budalası’ 13 Temmuz’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde saat 20.30’da sahnede olacak.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Olimpiyatın Sürrealist kenti Rio de Janerio

Karnaval, spor, doğa denilince akla gelen şehirlerin başında yer alır Brezilya. Bu yıl Brezilya'nın Rio şehrinde  gerçekleşecek olan olimpiyatlarla nedeniyle,...

Kapat