Halka Yol Gösteren Özgürlük İnkılap Yolunda

izer-ve-delacroix

Fransa’da baskıcı Bourbon Hanedanlığına karşı başlatılan ayaklanma sonucu Restorasyon Dönemi bitmiş, Temmuz Devrimi gerçekleşmiştir. Bu devrim sonucunda Fransa’da ve tüm Avrupa’da köklü bir değişim yaşanmıştır. Belçika Hollanda’dan ayrılarak özgürlünüğünü ilan etmiş, Avrupa’daki tüm ülkelerde liberaller güç kazanmıştır.

halka-yol-gösteren-özgürlük-tablosu1

Alegorinin yoğun bir şekilde hissedildiği bu tablo, Delacroix’nin Temmuz Devrimi’ni anlattığı “Halka Yol Gösteren Özgürlük” adlı tablosudur. (La Liberte Guidante Le Peuple, 1830) Kendini fötr şakpası ve tüfeğiyle resme dahil eden sanatçı, yaşanan ayaklanmayı ve tüm süreci bu şekilde yansıtmıştır tuvaline.

Bizim ülkemizde ise cumhuriyet kurulduktan sonra ressamlar, kurtuluşu  ya da devrimleri anlatan resimler çizmeleri için teşvik ediliyordu. Bu teşviğin sonucunda Zeki Faik İzler, yukarıda gördüğünüz Halka Yol Gösteren Özgürlük tablosunu Türkiye Cumhuriyeti’ne uyarlayarak “İnkılap Yolunda” adlı tabloyu yapmıştır. (1933)

yolunda

Çağdaşlığın simgesi olarak “kadın” ön planda, yol gösteren Atatürk ve diğer figürler. Sanatta batılılaşma çabasının devlet eliyle yönlendirilmesi ve yabancı kaynaklardan bire bir alıntılama yapılması oldukça manidardır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
gokdelen
Dünyanın En Görkemli Gökdelenleri

Etrafımızı saran yüzlerce kat, binlerce metre boyunca yükselen binaların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Her ne kadar betonlaşmaya, yeşilin yok olmasına...

Kapat