Şu an Okuyorsun
Halkın Sefaleti Güzellik Fotoğrafçısının Estetiğiyle Zıttır / Nacho Lopez

Halkın Sefaleti Güzellik Fotoğrafçısının Estetiğiyle Zıttır / Nacho Lopez

+13
Galeriyi Görüntüle

Meksika’nın Eugene Smith’i olarak anılan Nacho Lopez, ulusal kimliğini oluşturmak ve etnik farklılıkları ortaya koymak için halkın yaşamına nüfuz ederek gerçekçi bir üslup benimsedi. Sokağa inen Lopez’in çalışmaları genellikle mahkumlar, gecekondu sakinleri, yoksul çocuklar ve ezilenlerdi.

“Güzellikten bahsetmek, gerçekliği kötüye kullanmaktır. Açık olanı aldatmaktır: halkımızın sefaleti, saf güzellik fotoğrafçısının estetiğiyle zıttır.  Fotoğrafçılık temelde, içeriğin estetik üzerine hakim olması gereken belgesel anlatımın bir aracıdır ve bu sadece bir estetik oyun olduğunu hissettiğim için çoğu insan arasında paylaşılabilen zamansız değerleri yansıttığında gerçek bir sanat biçimi haline gelebilir. Steril bir işlemdir ”.

Nacho Lopez,  estetik ve içerik araştırmaları yoluyla dünya çapında fotoğrafçılık için önemli bir dönüm noktasıdır.  Sadece çekimlerindeki teknik ile değil, kadrajına aldığı insanları herhangi bir manipülasyona uğratmadan yansıtması onun önemli özelliklerindedir. Maden işçilerini yansıttığı fotoğrafları onu Eugene Simith’e daha da yakınlaştırır.

Ayrıca Bakınız

“Bir fotoğraf sadece bir görüntü değildir, gerçek bir yorumdur; aynı zamanda bir iz, bir ayak izi ya da ölüm maskesi gibi doğrudan gerçekten çıkarılan bir şey dir” Susan Sontag

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
1
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır