Harward’a Konu Olmuş Bir Hint Geleneği: Dabbawalla

dabbawalla

125 yıllık efsaneleşmiş bir Hint geleneği Dabbawalla !

Hintçe’de dabba “yemek konulan kutu, kase” , walla ise “adam” anlamına geliyor. Bizim dilimize, hemde Hintlilerin kullanım amacına baktığımızda “dabba”yı sefer tası olarak nitelendirebiliriz. Dabbawalla ise her gün bu sefer taslarını kişilere ulaştırmakla yükümlü kişiler icin Hintlilerin kullandığı sıfat. Dabbawalla’lar her öğlen yaklaşık 5 bin kişilik ekipleriyle 150-200 bine yakın Mumbai’li ev hanımının eşlerine hazırladıkları yemekleri kusursuz bir sistemle onlara ulaştırıyorlar. Dabbawalla’lık babadan oğula geçen bir meslek diyebiliriz. Bu sistem için kişilerin aylık ödediği ücret 5-10 dolar gibi çok çok az bir rakam.

Sistem ise şu şekilde işliyor ;

Birinci dabbawalla, sefer taslarını evlerden topluyor ve bulunduğu yerde ki en yakın tren istasyonuna götürüyor. İkinci dabbawalla istasyonda sefer taslarını gideceği yerlere göre ayırıp kutulara yerleştiriyor. Üçüncü dabbawalla bu kutularla trene biniyor ve sefer taslarının gideceği yere en yakın istasyonda dördüncü dabbawallaya veriyor ve o da tek tek iş yerlerine dağıtmaya başlıyor. Bu olay sonra tam tersi şekilde işleyip evlere tekrar geri götürülüyor.

Harward Business School bu sistemi inceleyerek “6 sigma rating” vermiş, yani bu 6 milyonda bir yanılma payı demek. Başka sinema günleriyle ülkemizde 1 ay gösterime girmiş olan “The Lunchbox” filmi de işte bu bir yanılma payını konu ediyor. Saajan ile İla’nın sefertaslarına bırakılan küçük notlarla başlayan ve klişe Bollywood mutlu sonlarından çok farklı olan bir hikaye.

the-lunchbox-filmi

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
aziznesin1
Aziz Nesin’in Yayımlanmamış Notları Kitap Haline Getiriliyor!

Aziz Nesin'in daha önce yayımlanmamış olan notları, Nesin Yayınevi tarafından "Almanya Almanya" adıyla kitap haline getiriliyor. "Şimdiki Çocuklar Harika", "Yaşar...

Kapat