‘Herakles Lahdi’ 50 yıl sonra Anadolu’ya dönüyor!

Türkiye’den 50 yıl önce kaçırıldığı düşünülen ve İsviçre’de bulunan Roma dönemine ait, üzerinde ‘Herakles’in 12 işi’nin tasvir edildiği lahit, Antalya’ya getirilmek üzere Cenevre’den yola çıktı.

İsviçre hükümeti 2010 yılında, Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramana ait ’12 iş’in tasvir edildiği lahdin kaçırılmış olabileceğine dair ihbar üzerine tarihi esere el koyup Türkiye ile temasa geçti. İsviçre Kültür Bakanlığı, M.Ö. 2’nci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya’dan İsviçre’ye kaçırıldığını açıkladı. Herakles Lahdi’nin Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunduğu ve yurt dışına çıkarıldığı saptandı.


M.Ö. 2’nci yüzyıla tarihlenen Roma dönemine ait lahdin 235 santimetre boyunda, 112 santimetre genişliğinde ve 3 ton ağırlığında olduğu biliniyor. Cenevre’de 3 ay sergilenen lahdin Türkiye’ye iade işlemleri başlatılmıştı. Cenevre’ye giden Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, müze yetkilileri ve bakanlık yetkilileri, Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi’nde bulunan Herakles Lahdi’ni, 50 yılı aşkın süre sonunda yeniden ait olduğu topraklara getirilmesi için işlemleri tamamladı. Lahit, havayoluyla önce İstanbul’a ardından da Antalya’ya getirilecek. Herakles Lahdi 13 Eylül’de Türkiye’ye teslim edilmiş olacak. Lahdin açılışı için özel bir tören düzenlenecek.

Kaynak: T24

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Yılın En Kötüleri Belirlendi (38. Altın Ahududu Ödülleri)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yaşama sanatı, Yalanlara İnanmayı Bilme Sanatıdır Cesare Pavese

İtalyan şair, romancı ve çevirmen olan Cesare Pavese, 1908 yılında Torino'nun Santa Stefano Belbo köyünde dünyaya geldi. İngiliz ve Amerikan...

Kapat