Hindistan’da Kadının Değersiz Görülmesine Tepki Olarak İnek Maskesiyle Çekilen Fotoğraflar!

Hindistan’da bir fotoğraf sanatçısı Sujatro Ghosh, kadınların gördüğü şiddete ve uğradıkları tecavüze dikkat çekmek için ilginç bir proje başlattı. Genel olarak kadına şiddet haberleriyle gündeme gelen Hindistan’ın devlet verilerine göre her 15 dakikada bir kadın tecavüze uğruyor.

Ülke genelinde kadının değersizleştirilmesine dikkat çekmek isteyen sanatçı Sujatro Ghosh, New York seyahati sırasında bir parti dükkanından aldığı inek maskesini Hindistan’daki kadınlara takarak fotoğraflarını çekiyor. Ghosh, projesinin çıkış noktasını şu sözlerle anlatıyor: Ülkemde tecavüze uğrayan ya da aşağılanan bir kadının adaleti bulması, çoğu Hindu’nun kutsal bulduğu bir ineğin adaleti bulmasından daha uzun sürüyor, bu da aklıma ülkemde ineklerin kadınlardan daha mı önemli görüldüğü sorusunu getirdi”

İneklerin öldürülmesinin pek çok eyalette yasak olduğu ülkede kadına inek kadar değer verilmediğini düşünen Gosh, inek maskesi takan kadınları pek çok farklı mekanda fotoğraflayarak ‘kadının kırılganlığı’nın her yerde olduğunu göstermeye çalışıyor. Çektiği fotoğrafları Instagram hesabında paylaşan sanatçı, gelen bazı tepkilerin destekleyici olmasının yanı sıra Hindistan genelinde çeşitli tehditler aldığını, hedef gösterildiğini fakat bunları umursamadığını belirtiyor. Dünyanın pek çok yerinden projeye katılmak isteyenler olduğu için inek maskesinin yoluna devam edeceğini de sözlerine ekliyor.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ÖPÜLESİ SÜPER ELLER!!!

Sizce süper kahramanlar yaşlanınca nasıl görünürdü? Amerikalı sokak sanatçısı Alex Solis bize bunun cevabını veriyor. Her sakallıyı deden sanmayacaksın ama...

Kapat